grupa pszczółki

GRUPA 4 – 5  LATKÓW

ROK SZKOLNY 2020/2021

Wychowawca: mgr Danuta Pasieka

Nauczyciel wspomagający:  mgr Mirela Gołąbek

Pomoc nauczyciela: Justyna Jędrasik


MARZEC

Tematyka tygodnia: Zwierzęta egzotyczne 

(08.03- 12.03.2021r.)

1.„Dlaczego lew jest królem zwierząt?” – słuchanie bajki – wzbogacanie wiedzy na temat charakterystycznych cech zwierząt egzotycznych
2. „Lew” – wyklejanie plasteliną – doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
3. „Gdzie mieszkają zwierzęta egzotyczne?” – rozmowa – poznanie charakterystycznych cech sawanny.
4. „Urodziny żyrafy” – zabawa ilustracyjna – doskonalenie wymowy dziecka.
5. „Dziewiątka” – wprowadzenie liczby i cyfry 9 – zapoznanie z wyglądem i zapisem liczby 9 w aspekcie kardynalnym i porządkowym.
6. „Sprytne zwierzęta” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 26 – kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej.
7. „Afrykańskie rytmy” – ćwiczenia rytmiczne – doskonalenie umiejętności rytmizowania tekstów.
8. „Słoń na sawannie” – origami płaskie z koła – doskonalenie płynności i elastyczności w zakresie motoryki małej.
9. Rozwiązywanie zagadek słownych Bożeny Koronkiewicz.
10. „Sprytne zwierzęta” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 26 – kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej.

Tematyka tygodnia: Dinozaury dziwne stwory

PIĄTEK

( 05.03.2021r.)

Tematyka: Dinozaur w roli głównej

 1. Gimnastyka poranna

2. Rozwiązanie zagadki.
Rzadko widzę go w nocy, częściej w dzień Kiedy oświetla mnie słońce pojawia się mój … (cień)

3. „Co to jest cień” – wyjaśnienie zjawiska.

Rodzic wyjaśnia dzieciom, że cień to obszar, do którego nie dociera światło bezpośrednio ze źródła światła z powodu obecności przeszkody, która jest ustawiona na drodze promieni świetlnych, nieprzepuszczającej światła. W zależności od źródła światła można mówić o cieniu słonecznym, księżycowym i innych. Można zobaczyć cień człowieka, budynku, słupa itp.
„Jak powstaje cień?” – doświadczenie. Dzieci sprawdzają jak przenika światło lampki przez przedmioty przezroczyste i nieprzezroczyste. Dochodzą do wniosku, że przedmioty przezroczyste przepuszczają światło (promienie słońca, promienie księżyca, lampka), a przedmioty nieprzezroczyste zatrzymują światło i rzucają cień.

ŁATA 2014: "Teatrzyk cieni" - film z warsztatów w Domu Kultury w Łomiankach - YouTube

4. „Co pokaże moja ręka?”

Rodzic przygotowuje biały ekran i lampkę. Demonstruje w jaki sposób powstaje cień. Poprzez różny układ dłoni tworzy cienie przypominające różne przedmioty, zwierzęta. Chętne dzieci biorą udział w przedstawieniu dłoni. Pozostałe dzieci rozpoznają kogo lub co przedstawiają dłonie.

Zabawa w teatr cieni - jak pokazać różne zwierzęta? - Dziecko - Polki.pl

5. „Wesoły dinozaur” – teatr cieni.

Rodzic przygotowuje sylwety dinozaura, paproci, mrówek. Następnie prezentuje bajkę pt. „Wesoły dinozaur”.
Dawno, dawno temu wśród paproci i wysokich traw żył dinozaur o imieniu Filip. Wyróżniał się spośród innych dinozaurów. nie ryczał groźnie tak jak inne dinozaury, nie lubił polowań. Ale za to był bardzo wesoły. Od samego rana witał wszystkich uśmiechem, pytał co słychać. z każdym rozmawiał, pocieszał i każdemu pomagał. Pewnego razu spotkał małą mrówkę, która zgubiła drogę. – nie wiem, gdzie jest mój dom – płakała mrówka. – nie martw się – powiedział Filip – zaraz pomogę ci. Posadził mrówkę na swojej głowie i zaczął szukać mrowiska. Przypomniał sobie, że dwa dni temu przechodził koło ogromnego mrowiska. Może więc właśnie tam mieszka mrówka. Mrówka siedząc na głowie dinozaura dobrze widziała całą okolicę i szybko wypatrzyła swój dom. – Widzę moje mrowisko – krzyknęła z radości. Była bardzo wdzięczna dinozaurowi i zatańczyła z nim swój ulubiony taniec „podskakiwaniec”. Tak wysoko podskakiwali, że mrówka dosięgała czubków paproci. Zabawę przerwała mama mrówki. – Od tych skoków dinozaura trzęsie się całe mrowisko – zawołała głośno. – Przepraszam – powiedział dinozaur – chcieliśmy tylko pokazać jak bardzo cieszymy się. nie pomyślałem, że moje skoki mogą komuś zaszkodzić. – nie gniewam się na ciebie Filipie – powiedziała mrówka. – Jesteś najsympatyczniejszym dinozaurem jakiego znam. – Dziękuje – odpowiedział dinozaur i nisko ukłonił się.

„Dinozaur” – ćwiczenia graficzne.

Rodzic drukuje kontur dinozaura, który dzieci odrysowują na białej kartce pisakiem.

Kolorowanka dinozaur stock Grafika - Pobierz royalty-free obrazy, wektory - kolorowanki dinozaury, dinozaury kolorowanki | Depositphotos

Proszę dzieci 5-letnie o wykonanie karty pracy na stronie 17.

CZWARTEK

( 04.03.2021r.)

Tematyka: Koncert w Parku Jurajskim

„Jurajski koncert” – gra na instrumentach perkusyjnych – rozwijanie zainteresowań muzycznych.

1. „Wędrówki dinozaurów” – ćwiczenie rytmiczne.

Na dywanie rozłożone są gazety. Dzieci poruszają się po sali zgodnie ze słyszanym rytmem: maszerując, biegając, podskakując,  na hasło „niebezpieczeństwo” – dinozaury stają na najbliżej leżącej gazecie i powtarzają rytmicznie za rodzicem słowa: „od-waż-ne di-no-zau-ry” klaszcząc jednocześnie w dłonie. Rodzic wypowiada słowa w różnym rytmie.

2.„Dinozaury” – wspólny śpiew.

Dzieci powtarzają za rodzicem  rymowankę na melodię „Panie Janie”. Dinozaury, dinozaury, są wśród nas, są wśród nas. Wszyscy je widzimy i bardzo lubimy. Piękne są, piękne są. Dzieci formują z gazety kulę. Kładają kulę przed sobą i śpiewają rymowankę „Dinozaury”, uderzając rytmicznie otwartą dłonią w kulę

3. „Koncert dinozaurów” – gra na instrumentach perkusyjnych.

Rodzic rozkłada instrumenty  na podłodze mogą to być akcesoria kuchenne. Dzieci demonstrują sposób gry na poszczególnych instrumentach. Następnie  wyklaskują rytm kanonu „Panie Janie” po kilku powtórzeniach wykonują przygotowany temat na instrumentach perkusyjnych. Grają rytm cicho, a następnie głośno.

4. „Tu żyły dinozaury” – malowanie farbami plakatowymi – tworzenie okazji do pogłębiania wiedzy o dinozaurach.

Wysłuchaj piosenkę:

https://www.youtube.com/watch?v=wfJJtouF8_M

„Życie dinozaurów” – utrwalenie wiadomości. Dzieci dzielą się zapamiętanymi wiadomościami na temat dinozaurów. Oglądają ilustracje przedstawiające miejsca życia dinozaurów. Wymieniają elementy wchodzące w skład krajobrazu: paprocie, trawy, rzeka, jaskinie, wulkany, drzewa.

Rzeka Rurzyca: Zdjęcia jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce [GALERIA] | Szczecin Nasze Miasto

Paprocie - leczą i fascynują od wieków - Kobieta w INTERIA.PL

Morawski Kras z dziećmi- Jaskinia Punkevni i Przepaść Macocha | RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA

Ciekawostki geograficzne: Wulkany - Ściągi, wypracowania, lektury - Bryk.pl

Trwa wycinka chorych drzew – Mieszkaniec

Dzieci wykonują pracę w grupach ze swoją rodziną. Malują na  papierze jak wyobrażają sobie miejsce, gdzie mogły żyć dinozaury. Niektóre elementy np. jaskinie, wulkany mogą malować na oddzielnych kartkach, następnie wyciąć i przykleić na  papierze. Przyklejają również dinozaury, które wykonały na poprzednich zajęciach.


ŚRODA

( 03.03.2021r.)

TEMAT: Dinozaury na start

1. Zabawy i ćwiczenia poranne ze Świeżakami

2. „Dinozaury” – gra matematyczna – rozwijanie kompetencji matematycznych.

-Duży – mały – segregowanie sylwet.

Na dywanie leżą sylwety jaj dinozaurów. Dzieci segregują je biorąc pod uwagę wielkość dinozaurów. Przeliczają, w którym zbiorze jest więcej, a w którym mniej jaj dinozaurów i o ile.

– Jaja dinozaurów – rozwiązywanie zadań.

Dzieci biorą po 10 jaj dinozaurów wyciętych z brystolu i układają je na swoich dywanikach. Słuchają zadań i przedstawiają sytuacje matematyczne zgodnie z instrukcją rodzica.
– W gnieździe dinozaura było 5 jaj. Następnego dnia pojawiły się jeszcze 3 jaja. Ile jaj dinozaura leży w gnieździe?
– Dinozaur miał w gnieździe 10 jaj. Podczas nieobecności dinozaura drapieżnik zabrał 4 jaja. Ile jaj zostało w gnieździe dinozaura?
Dinozaur miał 8 jaj. Rozłożył je do 2 gniazd po równo. Rozłóż jaja dinozaura do 2 gniazd tak, aby w każdym gnieździe było tyle samo jaj. Ile jaj leży w każdym gnieździe?

3. Imię dla dinozaura. Oglądanie przedstawicieli różnych gatunków dinozaurów. Wskazywanie cech różniących je. Szukanie cech wspólnych.

Materiały na dzień 27 kwietnia - Publiczne Przedszkole Miejskie nr 6

Przedszkole Miejskie nr 9 im. „Baśniowej Krainy” w Mielcu

DINOZAURY – plansze – Przedszkolankowo

Przedszkole Miejskie nr 9 im. „Baśniowej Krainy” w Mielcu

DINOZAURY – plansze – Przedszkolankowo

DINOZAURY – plansze – Przedszkolankowo

Materiały na dzień 27 kwietnia - Publiczne Przedszkole Miejskie nr 6

Dzieci 5-letnie proszę o wykonanie karty pracy na stronie 16

Dzieci 4-letnie proszę o wykonanie powyższej karty pracy. Znajdź 8 elementów którymi różnią się obrazki.


ZAJĘCIA Z J. ANGIELSKIEGO

Szanowni Państwo,

Nazywam się Marzena Rudzka-Piotrowska i mam przyjemność uczyć Państwa dzieci od niedawna. Chciałam zaproponować kilka aktywności, które dzieci mogłyby wykonywać w domu, kiedy są nieobecne w przedszkolu. Zamieszczam tu materiał, który realizowałam ostatnio z dziećmi w przedszkolu. Tematem było słownictwo związane ze zwierzętami, a także kolory i liczby.

 1. Piosenka The animal song:

http://zabawyzangielskim.pl/temat-zajec/zoo-animals-zwierzeta-w-zoo/

 • Dzieci tańczą do muzyki, naśladują czynności, zaznajamiają się ze słownictwem: nazwy zwierząt, liczby od 1-10, czasowniki, to jump, to fly, to shake, to sleep, to swing, słuchamy muzyki dwa razy.

 • Potem powtarzamy dzieciom czasowniki , to jump, to fly, to shake, to sleep, to swing, dzieci wykonują odpowiednie ruchy.

 1. Czytamy książeczkę Erick Carle Brown Bear, Brown Bear, what do see…

Mam swoją papierową wersję, z obrazkami, którą czytam dzieciom. Państwo możecie użyć tego linku. Zwracamy uwagę za nazwy na nazwy zwierząt: a bear, a duck, a fish…, kolory yellow, blue, white

https://www.youtube.com/watch?v=WST-B8zQleM

 1. Wycinamy zwierzęta

  Możecie Państwo wyciąć kolorowe zwierzęta, dokładnie te, które są w książeczce, którą czytaliśmy, są w wersji kolorowej (link poniżej). Powtarzać (wszystko jest nagrane na filmiku) dzieciom po angielsku ich nazwy, a dzieci będą pokazywać podnosząc do góry odpowiednie zwierzątko ( dzieci najpierw rozumieją, potem zaczynają powtarzać), potem mogą sami nazywać zwierzęta.

http://www.kizclub.com/storypatterns/brownbear(C).pdf

 1. Teraz dzieci mogą wyciąć ulubione zwierzątko lub kilka (link poniżej) i pokolorować na ulubiony kolor, lub na taki jaki jest w książeczce oryginalnie, nazwać zwierzątko i kolor po angielsku.

http://www.kizclub.com/storypatterns/brownbear.pdf

 1. Powtarzajcie Państwo z dziećmi całe zdania z książeczki z punktu 2, Brown bear, brown bear, what do you see, I see a red bird looking at me….W książce cały czas powtarzana jest ta sama struktura, która jest jednocześnie rymowanką, dzieci szybko się uczą. Słówek zawsze uczę w określonym kontekście ( bajki, piosenki, tekstu). Dzieci muszą przyzwyczajać się do całych struktur. Język to nie pojedyncze słowa.

 2. Na koniec proponuję pooglądanie bajeczki także o zwierzętach, gdzie jest wymowa, a także zapisany wyraz, który dzieci mogą zobaczyć i przeczytać jeśli potrafią.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=S6Ait911Emo&t=7s

Mam nadzieję, że ten materiał zainteresuje dzieci.
Ja czekam na nie z niecierpliwością w przedszkolu!


WTOREK

( 02.03.2021)

TEMAT: Mój przyjaciel dinozaur

 1. „Sprytne dinozaury” – zabawy i ćwiczenia poranne – zestaw 24

-„Dinozaur” – Dziecko porusza się swobodnie po pokoju na hasło: „dinozaur” – zatrzymuje się i stoi nieruchomo.

– „Dinozaury idą po pniu” – na dywanie rozłożona jest linka, po której dziecko idzie „stopa za stopą”.

– „Idziemy po śladach” – na dywanie rozłożone są „ślady dinozaura”. Dziecko porusza się swobodnie po pokoju w rytmie ćwierćnutowym lub ósemkowym. na przerwę w muzyce zaczyna chodzić po „śladach dinozaura”.

 1. „Dinozaury” – układanie zdań.

  Dzieci wymyślają zdania o dinozaurach, w których każde słowo rozpoczyna się od takiej samej głoski.

Np. Dinozaur drzemie.

Dominik da dinozaurowi deser.

Dinozaur Dino długo drzemie.

Dorotka dotyka dużego dinozaura.

Tyranozaur trzyma tyczkę.

 1. „Dinozaury na spacerze” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

https://www.youtube.com/watch?v=vFFTp-lOMG4

Dzieci poruszają się przy muzyce odzwierciedlając ruchem jej nastrój.Naśladują powolne ruchy dinozaura, tupanie, skoki, ryczenie.

„Współczesny dinozaur” – słuchanie wiersza.

To ja, Eryk wasz dinozaur.

Wszyscy mnie tu znają.

Chętnie ze mną grają w piłkę,

w pracy pomagają.

 

Lubię zwiedzać wszystkie łąki,

leżeć w cieniu trawy.

Albo z boćkiem długonogim

urządzać zabawy.

Wieczorami słucham śpiewu,

małego słowika.

Albo patrzę w niebo ciemne

na gwiazdę co znika.

Omówienie treści wiersza.

– Jak nazywa się dinozaur?

– W co chętnie grają przyjaciele z dinozaurem?

– Co lubi zwiedzać dinozaur?

– Co Eryk robi na łące?

– Jak Eryk spędza wieczory?

Waszym zadaniem będzie wykonanie ilustracji do wybranego fragmentu wiersza.

4. Do kolejnej zabawy możesz zaprosić  mamę, tatę lub rodzeństwo.

„Jaki to głos?” – ćwiczenie słuchu.

Dziecko ma zamknięte oczy. Brat lub siostra wydobywa odgłosy wykorzystując przedmioty znajdujące się w domu np. szelest kartki papieru, przesuwanie krzesła, stukanie ołówkiem o blat stołu, otwieranie drzwi.

Proszę dzieci pięcioletnie aby wykonały zadania zawarte w karcie pracy na stronie 15,  dzieci 4-letnie proszę o uzupełnienie karty pracy również na stronie 15. 

 

PONIEDZIAŁEK

(01.03.2021r.)

Temat: Czy ktoś widział dinozaura?

1.„Sprytne dinozaury” – zabawy i ćwiczenia poranne – zestaw 24

– „Dinozaur” – Dziecko porusza się swobodnie po pokoju na hasło: „dinozaur” – zatrzymują się i stoi nieruchomo.

– „Dinozaury idą po pniu” – na dywanie rozłożona jest linka, po której dziecko idzie „stopa za stopą”.

– „Idziemy po śladach” – na dywanie rozłożone są „ślady dinozaura”. Dziecko porusza się swobodnie po pokoju w rytmie ćwierćnutowym lub ósemkowym. na przerwę w muzyce zaczyna chodzić po „śladach dinozaura”.

–  „Idzie dinozaur” – zabawa logorytmiczna. Idzie dinozaur jeden, drugi – marsz w miejscu Ten jest krótki a ten długi – dłonie pokazują krótki odcinek i długi Ten jest niski, ten wysoki – dłonie nisko nad ziemia i wysoko Zaraz zrobią dwa podskoki – dwa podskoki

 1. „Dinozaur” – słuchanie wiersza.

Czy ktoś widział dinozaura?

Wie jak on wygląda?

Czy jest miły jak króliczek?

Czy groźnie spogląda?

 Czy się lubi bawić z dziećmi w berka, w chowanego?

Może myśli, żeby zostać dzisiaj twym kolegą?

„Jaki jest dinozaur?”

 – próby odpowiedzi na pytania zawarte w wierszu. Dziecko odpowiada na pytania zawarte w wierszu, dzieli się swoją wiedzą na temat dinozaurów. Rodzic wzbogaca wiedzę dziecka podając informacje na temat dinozaurów.

Słowo dinozaur oznacza straszny jaszczur. Dinozaury były gadami lądowymi. Najbliższymi współczesnymi krewniakami dinozaurów są ptaki i krokodyle. Wśród gatunków dinozaurów możemy wyróżnić dinozaury drapieżne i roślinożerne. Wiedza o dinozaurach pochodzi ze śladów, które zostawiły te zwierzęta w różnych miejscach Ziemi. Są to przede wszystkim kawałki kości i szkieletów. Dinozaury to duże zwierzęta. Pomimo swych rozmiarów poruszały się szybko i sprawnie na swoich czterech kończynach. Tylne nogi służyły dinozaurom do chodzenia i biegania, a przednie były krótsze i służyły do chwytania. U większości dinozaurów na powierzchni ciała występowały kolce, które odstraszały napastników. Skóra dinozaurów była gruba, pokryta warstwami łusek. Dzięki temu dinozaury były odporne na wiatr, słońce i wilgoć. Dinozaury wyginęły najprawdopodobniej 65 milionów lat temu. Istnieje wiele teorii na temat przyczyny wyginięcia dinozaurów. Mogła to być katastrofa kosmiczna lub epidemia. Inni uważają, że wybuchające wulkany wyrzucały w powietrze ogromne ilości dwutlenku węgla, a to spowodowało efekt cieplarniany. Dinozaurom było za ciepło. Być może do wyginięcia dinozaurów przyczyniły się ruchy skorupy ziemskiej, w wyniku czego między kontynentami pojawiły się morza. Zaczęły wyrastać nowe rośliny, których dinozaury nie były w stanie strawić. Zmniejszyła się liczba gadów roślinożernych, więc i drapieżniki nie miały co jeść. Jeszcze inni twierdzą, że na Ziemię na spadł ogromny meteoryt, który spowodował wstrząsy Ziemi. Pył, który unosił się nad Ziemią spowodował, że słońce nie docierało już w takim samym stopniu do powierzchni Ziemi jak wcześniej. Klimat ochłodził się. W efekcie wyginęło wiele roślin, które stanowiły pokarm dinozaurów. Zimno i brak pożywienia mogły doprowadzić do wyginięcia dinozaurów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie oryginal-1024x738.jpg

 1. „Który dinozaur najładniejszy?” – wypowiedzi dzieci.

Dzieci oglądają ilustracje różnych dinozaurów. Mówią, który podoba się im najbardziej i którego chcą narysować. Podanie tematu pracy i wyjaśnienie sposobu jej wykonania. Dzieci rysują wybranego przez siebie dinozaura. do wykonania pracy używają kredek. Po wykonaniu pracy wycinają dinozaura. Samodzielna praca dzieci.

Proszę dzieci pięcioletnie o odpowiedź na pytania zawarte w karcie pracy na stronie 14,  dzieci 4-letnie proszę o uzupełnienie karty pracy również na stronie 14. 


       MARZEC 

I.  Tematyka tygodnia: Dinozaury dziwne stwory (01.03- 05.03.2021r.)
 1. Jak wyglądały dinozaury” – wypowiedzi dzieci na podstawie ilustracji – zapoznanie z wyglądem dinozaurów. Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych. „Dinozaury śpią” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
 2. Mój dinozaur” – rysowanie kredkami – doskonalenie umiejętności rysowana i wycinania nożyczkami.
 3. Współczesny dinozaur” – nauka wiersza Doroty Kossakowskiej – zapoznanie z treścią wiersza.
 4. Wspólna zabawa” – ćwiczenia rytmiczne – doskonalenie poczucia rytmu. „Słuchaj i ruszaj się” – ćwiczenia rytmiczne.
 5. Dinozaury” – gra matematyczna – rozwijanie kompetencji matematycznych. Uczenie zdrowej rywalizacji podczas rozwiazywania zadań w parach.
 6. Wysportowany dinozaur” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 24 – doskonalenie równowagi i koordynacji ruchowej.
 7. Jurajski koncert” – gra na instrumentach perkusyjnych – rozwijanie zainteresowań muzycznych. Doskonalenie poczucia rytmu. „Dinozaury na spacerze” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
 8. Tu żyły dinozaury” – malowanie farbami plakatowymi – tworzenie okazji do pogłębiania wiedzy o dinozaurach. „Życie dinozaurów” – utrwalenie wiadomości.
 9. Wykopalisko z przeszłości” – zabawa plastyczna. Odszukanie szkieletu dinozaura w gipsowym wykopalisku. Doskonalenie umiejętności posługiwania się młotkiem i dłutkiem.
 10. „Wesoły dinozaur” – teatr cieni – poznawanie właściwości fizycznych światła w toku doświadczeń. Badanie zjawiska cienia.

               


12.02.2021

PIĄTEK

Temat: Bal Misiów i Lalek

 1. Zapraszamy do udziału w ćwiczeniach porannych:
 2. https://www.youtube.com/watch?v=UvA7Fk44JFw
 1.   „Zwierzęta” – zabawa dźwiękonaśladowcza. Dzieci powtarzają rymowankę za rodzicem.

Węże syczą ssy – ssy – ssy,

Muchy bzyczą bzz – bzz – bzz.

Koza meczy me – me – me,

 A barany be – be – be.

 Konie rżały iha – ha

Kasia dobry humor ma.

4.  „Lalka Zuzia idzie na bal” – słuchanie opowiadania.

Zuzia to mała lalka, która mieszka w pokoju Karoliny. Oprócz Zuzi są tam też inne lalki: Melka, Gabrysia i Klementyna. Zuzia jest najmniejszą lalką. Jest też najmłodsza i nie zawsze inne lalki chcą się z nią bawić. Najwierniejszym towarzyszem zabaw Zuzi jest miś Teodor. Tak jak Zuzia jest najmłodszym misiem Karoliny. Teodora dostała Zuzia w prezencie od Mikołaja. Od razu polubiła go. Często zapraszała misia do zabawy i zabierała na wycieczki. Właściwie to wszyscy lubili Teodora. Teodor był miły, dowcipny, chętnie pomagał innym misiom   i miał świetne pomysły na nowe zabawy. W towarzystwie Teodora nikt się nie nudził. Dzisiaj, gdy misie i lalki obudziły się, zobaczyły, że pokój w którym mieszkają wygląda inaczej niż zwykle. Pojawiły się kolorowe balony i serpentyny. – Chyba będzie bal – pomyślał Teodor i poszedł powiedzieć o tym innym misiom. Ale misie nie były zainteresowane balem. – To dobre dla lalek – powiedział najstarszy miś. – My wolimy pograć w piłkę – dodał rudy niedźwiadek. – A ja lubię tańczyć – zakończył dyskusję Teodor. Rozmowie misiów przysłuchiwała się Zuzia. Pomyślała sobie, że chętnie poszłaby na bal. Tylko czy ktoś ją zaprosi? Nie ma balowej sukienki, ani złotych pantofelków. Inne lalki były pięknie ubrane, miały modne fryzury i eleganckie buty. Rozmyślania Zuzi przerwał Teodor.

– Witam cię Zuziu, czy zechciałabyś pójść ze mną na bal? – zapytał uprzejmie miś. – Bardzo chętnie Teodorze – odpowiedziała Zuzia. Od dawna marzyłam o balu. I tak Zuzia przetańczyła z Teodorem całą noc. Teodor okazał się świetnym tancerzem. Powiedział też jej coś bardzo ważnego, że marzenia spełniają się. Niektóre spełniają się szybko, na inne trzeba trochę poczekać. Ale nigdy nie należy rezygnować ze swoich marzeń. One są częścią naszego życia. Bez nich życie nie byłoby takie ciekawe.

5. Rozmowa w oparciu o wysłuchane opowiadanie.

– Kim jest Zuzia?

– Gdzie mieszka Zuzia?

– Jak nazywają się inne lalki Karoliny?

– Kto jest najwierniejszym towarzyszem zabaw Zuzi?

– Skąd Karolina ma Teodora?

– Jakim misiem był Teodor?

– Jak ozdobiony był pokój, w którym mieszkały misie i lalki?

– Jaką wiadomość przekazał innym misiom Teodor?

– Czy misie były zainteresowane balem?

– Kto chciał pójść na bal?

– Czym martwiła się Zuzia?

– Co zrobił Teodor?

– Co ważnego powiedział Teodor Zuzi?

6. „Przebierańcy” – składanie obrazków z części.

Dzieci układają w całość pocięte na części obrazki przedstawiające dzieci na balu karnawałowym . Po ułożeniu obrazków opowiadają za co przebrały się dzieci. 4-latki nazwy dzielą na sylaby a 5-latki nazywają pierwszą literę w nazwie. 

 

Proszę o wykonanie karty pracy:

4-latki str: 39-40

5-latki str: 52-53


 1. 11.02.2021

CZWARTEK

Temat: KARNAWAŁOWE TAŃCE

 1. Zapraszamy do udziału w ćwiczeniach porannych:

https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI

https://www.youtube.com/watch?v=RyrEYiGKCxc

https://www.youtube.com/watch?v=MG6iPAU2b0I

 1. Czy zgadniesz co to takiego?

Gdy karnawał nadchodzi,
noszą ją starzy i młodzi,
by się nie poznać w tańcu
na balu przebierańców.                                 ( maska)

Kiedy ona założona,

twarzy mej nie widać.

Na dzisiejszym balu,

może mi się przydać.                                       ( maska)

 1. Proszę posłuchajcie wiersza czytanego przez rodzica pt: „Bal w przedszkolu

W Sali barwnie i magicznie

w korowodzie tęczowym.

Płyną pary w przedszkolu

na balu karnawałowym.

Dalej, dalej, przebierańcy,

pląsajmy wokoło,

rączka w prawo, rączka w lewo

tańczmy karnawałowo.

Tu pan kotek, z panią myszką

tańczy rock’n’rolla.

Smok ogonem aż zawija,

Bo na polkę przyszła pora.

Dalej, dalej, przebierańcy,

pląsajmy wokoło,

rączka w prawo, rączka w lewo

tańczmy karnawałowo.

Tu królewna , a tam wróżka

szeleszczą sukniami.

Rycerz obcasami stuka,

tańczy razem z nami.

Dalej, dalej, przebierańcy,

pląsajmy wokoło,

rączka w prawo, rączka w lewo

tańczmy karnawałowo.

Zastanów się i wymień przynajmniej 4 postacie występujące w wierszu.

 1. Klaszcząc podziel wyrazy na sylaby. Policz ile sylab znajduje się w każdym wyrazie:
 • Maska
 • Bal
 • Taniec
 • Zabawa
 • Przebierańcy
 1. Ćwiczenie pamięci słuchowej, powtarzanie rytmów:

Pszczółki doskonale znacie ten utwór, zaproście do zabawy rodzeństwo.

Pamiętajcie o kolejności :

 • Uda,
 • Ręce,
 • Uda,
 • Ręce brata lub siostry
 • Łapiemy się za ręce (haczyki) i tańczymy dookoła

https://www.youtube.com/watch?v=IqezzQ5lSdk

 1. Praca plastyczna. Waszym zadaniem będzie wycięcie i wykonanie maski karnawałowej dowolna techniką.

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/maska-wilk


ŚRODA

(10.02.2021r.)

Temat: DŁUGIE I KRÓTKIE

 1. „Który balon jest schowany?” – zabawa dydaktyczna. W różnych miejscach pokoju zawieszone są różnokolorowe balony. Dziecko wychodzi z pokoju, a w tym czasie rodzic chowa jeden z balonów. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, którego balonika brakuje i w jakim był kolorze.
 2. Próby mierzenia-  Dziecko z rodzicem mierzy różne przedmioty i pomieszczenia. Robi to krokami, stopa za stopą, dłonią. Dochodzi do wniosku, że  pomiary różnią się, gdyż rodzic i dziecko mają różne wielkość stóp, dłoni, wykonują kroki różnej długości.
 3.  „Dłuższy – krótszy” – porównywanie długości. Dziecko otrzymuje paski papieru różnej długości. Porównuje długość swoich pasków, układa je od najdłuższego do najkrótszego. 
 4.  „Czym mierzymy długość” – poznanie narzędzi mierniczych. Rodzic demonstruje dziecku miarkę krawiecką (do mierzenia obwodu pasa, klatki piersiowej, długości ręki), miarkę stolarską (do mierzenia mebli, desek) taśmę mierniczą (do mierzenia długich rzeczy np. ściana, podłoga), linijkę (do odmierzania długości na kartce). Ustalają kto używa tych narzędzi. Dziecko ogląda wszystkie narzędzia miernicze, zauważa, że na każdym z nich są cyfry i kreski. Rodzic wyjaśnia, że tak na miarkach są oznaczone centymetry. Dziecko odczytue 1 cm, 2 cm, itd.
 5. Znalezione obrazy dla zapytania: narzędzia miernicze przedszkole
Proszę o wykonanie karty pracy:
dzieci 4-letnie str. 37-38
dzieci 5-letnie str. 50-51

Luty

 

I Tematyka tygodnia: Życie w krainie śniegu i lodu (01.02- 05.02.2021r.)

 1. „Poznajemy śnieżne krainy” – rozmowa na podstawie ilustracji i opowiadania nauczyciela – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
 2. „Krajobraz śnieżnej krainy” – malowanie pastą do zębów – zapoznanie z nową techniką plastyczną.
 3. „Wirujące płatki śniegu” – zabawa ruchowo – oddechowa. Improwizacje ruchowe do muzyki „Cztery pory roku – Zima” A. Vivaldiego.
 4. „Zwierzęta Arktyki i Antarktydy” – wypowiedzi w oparciu o zgromadzone ilustracje i wiedzę dzieci – wzbogacanie wiedzy dziecka na temat zwierząt polarnych.
 5. „Zawody pingwinów” – liczebniki porządkowe – doskonalenie umiejętności matematycznych.
 6. „Skoki przez krę lodową” – zabawa ruchowa z liczeniem.
 7. „Zabawy pingwinów” – opowieść ruchowa – rozwijanie inwencji twórczej.
 8. „Chcemy być zdrowi” – spacer – uświadomienie, że spacer to jeden ze sposobów nabywania odporności na choroby.
 9. „Wyprawa polarnika” – zabawa dydaktyczna – utrwalenie wiadomości o Arktyce i Antarktydzie.
 10. „W krainie lodu i śniegu” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 21 – zapoznanie się z nową formą prowadzenia zajęć – tor przeszkód.

II Tematyka tygodnia: Karnawał (08.02- 12.02.2021r.)

 1. „Ule taty” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „u”, „U” na podstawie wyrazu „ule
 2. „Balonowy stworek” – ozdabianie balonów elementami papierowymi – tworzenie okazji do rozwijania własnych możliwości podczas działalności plastycznej.
 3. „Statek piracki” – zabawa z elementem celowania.
 4. „Orkiestra” – gra na instrumentach nietypowych – wyrabianie poczucia rytmu.
 5. „Mierzymy długość” – zabawa dydaktyczna – kształtowanie rozumienia pomiaru długości.
 6. „PIŻAMA PARTY”- bal piżamowy – wspólne zabawy i pląsy, prezentacja piżamowego przebrania.
 7. „Wesoło nam” – zabawy słuchowe – doskonalenie umiejętności grania i śpiewania na nowo poznanym instrumencie „Bum Bum rurki”
 8. „Maska karnawałowa” – wycinanie elementów i ozdabianie szablonu – doskonalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami.
 9. „Lalka Zuzia idzie na bal” – słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela – zapoznanie z treścią opowiadania.
 10. „Karnawał” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 19 – kształtowanie gibkości.

III. Tematyka tygodnia: Lepimy bałwana (15.02- 19.02.2021r.)

 1. „Pies Beaty” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „b”, „B” na podstawie wyrazu „buda”
 2. „Bałwan” – wydzieranie kół, dorysowanie brakujących elementów –
 3. „Zabawy zimowe” – układanie puzzli – wdrażanie do wypowiadania się pełnymi zdaniami.
 4. „Bałwan” – wprowadzenie piosenki – zapoznanie ze słowami i melodią piosenki.
 5. „Wiatr i śnieżynki” – opowieść matematyczna – kształcenie umiejętności ustalania wyniku dodawania i odejmowania.
 6. „Bałwankowy taniec” – zabawa ruchowa z elementem liczenia. „Liczba pojedyncza – liczba mnoga” – zabawa słowna.
 7. „Bałwan” – zabawa inscenizowana przy piosence – czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
 8. „Gwiazdki śniegowe” – wycinanie – poznanie sposobu tworzenia wycinanek.
 9. „Smutny bałwan” – słuchanie opowiadania – zapoznanie z treścią opowiadania.
 10. „O czym myślę?” – zabawa rozwijająca logiczne myślenie. Swobodne zabawy dzieci – wzajemne uznawanie prawa do zabawy i do uczestnictwa w niej.

       Tematyka tygodnia: Zimowe zabawy (22.02- 26.02.2021r.)

 1. „Leon i Natalia” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „n”, „N” na podstawie wyrazu „notes
 2. „Lepimy śnieżne kule” – zabawy na świeżym powietrzu – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas lepienia i rzucania śnieżkami.
 3. „Bezpieczna zabawa” – wypowiedzi dzieci na podstawie opowiadania i własnych doświadczeń – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych.
 4. „Mroźna zima” – zabawy przy muzyce z elementem pantomimy – ćwiczenie poczucia rytmu.
 5. „Więcej, mniej, a może tyle samo” – porównywanie liczebności zbiorów – doskonalenie umiejętności porównywania zbiorów.
 6. „Śnieżynki” – zabawa z elementem skoku.
 7. „Zimowe rytmy” – zabawy muzyczne – rozwijanie umiejętności poprawnej intonacji
 8. „Pojazd dla bałwana” – collage – utrwalenie nazw różnych środków lokomocji.
 9. „Zimowy strój” – zabawa dydaktyczna – wdrażanie do wypowiadania się pełnymi zdaniami.
 10. „Bitwa na śnieżki” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 23 – kształtowanie umiejętności współpracy w grupie podczas budowania muru obronnego.

Patyczkowe zabawy w Pszczółkach

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

STYCZEŃ

 

I Tematyka tygodnia: Babcia i Dziadek (18.01- 22.01.2021r.)

 1. „Moja babcia i mój dziadek” – wypowiedzi dzieci – wzbogacanie czynnego słownika dzieci.
 2. „Z wizytą u babci” – słuchanie opowiadania – rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
 3. „To dla Ciebie” – wprowadzenie piosenki – zapoznanie ze słowami i melodią piosenki.
 4. „Ósemka” – wprowadzenie liczby i cyfry 8 – rozwijanie myślenia matematycznego.
 5. „Ćwiczenia z kawałkiem krepy” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 20 – kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
 6. „Prezent dla babci i dziadka” – malowanie i ozdabianie zawieszki wykonanej z masy solnej- wdrażanie do podtrzymywania więzi rodzinnych.
 7. „Świętujemy Dzień Babci i Dziadka” – grupowe nagrywanie krótkiego przedstawienia dla babci i dziadka – czerpanie radości z prezentowania spotkania z najbliższymi.

 II. Tematyka tygodnia: Dokarmiamy ptaki ( 25.01- 29.01.2021r.)

 1. „Sroka i smok” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „s”, „S” na podstawie wyrazu „sroka” – określenie głoski s jako spółgłoski.
 2.  „Czy znasz te ptaki?” – oglądanie albumów i encyklopedii związanych z tematyką tygodniową
 3. „Bajkowy ptak” – słuchanie opowiadania Doroty Kossakowskiej – zwrócenie uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą.
 4. „Ptasia orkiestra” – gra na instrumentach perkusyjnych – doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.
 5. „Dodaję i odejmuję” – zabawy matematyczne – doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach.
 6. „Kolorowe ptaki” – wykonanie formy przestrzennej z plasteliny i piórek – wdrażanie do utrzymania porządku w miejscu pracy.
 7. „Co jedzą ptaki” – wypowiedzi dzieci w oparciu o tekst i ilustracje – uświadomienie dzieciom potrzeby systematycznego dbania o ptaki.
 8. „Znajdź parę” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 15 – kształtowanie prawidłowego wysklepienia stopy, przeciwdziałanie płaskostopiu.

GRUDZIEŃ

I Tematyka tygodnia: Chcę być Świętym Mikołajem (30.11. – 4.12.2020)

      1. „Raki” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „r”, „R” na podstawie wyrazu „raki” –      doskonalenie słuchu fonematycznego.
      2. „ Święty Mikołaj” – praca plastyczno-techniczna – rozwijanie inwencji twórczej.
      3. „Chcę być Świętym Mikołajem” – rozmowa na podstawie opowiadania „Lubię pomagać” Bożeny            Koronkiewicz – wdrażanie do uważnego słuchania.
      4. „Imieniny Mikołaja” – wprowadzenie liczby i cyfry 6 – rozwijanie myślenia matematycznego.
      5. Bawimy się wesoło” – zabawy przy piosence „Mikołaj” – wyrabianie szybkiej reakcji na zmianę              tempa w muzyce. Zapoznanie z melodią i słowami piosenki.
      6. „Schowaj woreczek, zdobądź woreczek” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 14 – kształtowanie              prawidłowej postawy ciała.

       Tematyka tygodnia: Pada śnieg- Święta Tuż Tuż (7.12 -11.12.2020)

 1. 1. „Lubię zimę” – opowiadanie twórcze – rozwijanie aktywności słownej.
  2. „Zimowy krajobraz” – rysowanie zimowego krajobrazy – zapoznanie z nową techniką plastyczną.
  3. „Aniołkowe granie” – wprowadzenie piosenki – zapoznanie ze słowami i melodią piosenki.
  4. „Siedem bałwanków” – wprowadzenie liczby i cyfry 7 – wyrabianie umiejętności przełożenia tekstu literackiego na język matematyczny.
  5. „Ubieramy choinkę” – wykonanie aniołków z papieru- zapoznanie z techniką origami.
  6. „Papierowa bitwa” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 16 – doskonalenie umiejętności posługiwania się przyborem nietypowym.

 

         III. Tematyka tygodnia: Zbliżają się Święta (14.12. – 18.12.2020r.)

            1. „Świąteczne tradycje” – rozmowa w oparciu o ilustracje, opowiadanie i własne doświadczenia –                       przypomnienie zwyczajów i tradycji  wiązanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
            2. „Kolędy czas” – wspólne śpiewanie kolęd – rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej. Nauka                       kolędy pt. „Przybieżeli do Betlejem”
            3. „Figury geometryczne” – zabawa dydaktyczna – utrwalenie kształtu i nazw figur geometrycznych,                          określanie ich charakterystycznych   cech.
            4. „Choinka” – praca przestrzenna- rozwijanie inwencji twórczej.
            5. „Pocztówka Bożonarodzeniowa” – wycinanie i przyklejanie elementów według własnego pomysłu –                  kultywowanie tradycji wysyłania  pocztówek z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
            6. „Zaprzęg reniferów” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 17 – doskonalenie równowagi                                        i koordynacji ruchowej.
 1. IV. Tematyka tygodnia: Świąteczny Czas (21.12- 23.12.2020r.)

  1. „Wokół choinki” – zabawy muzyczne – wyrabianie poczucia świadomego ruchu.
  2. „Życzenia dla przyjaciół” – próby układania życzeń – doskonalenie umiejętności układania zdań.
  3. „Święta tuż tuż” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 17 – doskonalenie równowagi i koordynacji ruchowej.
  4. „Kolędy czas” – wspólne śpiewanie kolęd – rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej.

  V. Tematyka tygodnia: Witamy Nowy Rok (28.12 – 31.12.2020r.)

  1. „Dwunastu braci” – słuchanie opowiadania Doroty Kossakowskiej – utrwalenie nazw miesięcy.
  2. „Jaka to pora roku? – rozmowa w oparciu o wiersz – wzbogacanie wiedzy na temat charakterystycznych cech poszczególnych pór roku.
  3. „Pory roku” – układanie kalendarza – utrwalenie nazw pór roku.
  4. „Witamy Nowy Rok” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 18 – rozwijanie cech motoryki: zwinność i szybkość.
  5. „Rano, w południe, wieczorem”- utrwalanie znajomości planu dnia.

 

Ulubione zabawy Pszczółek

Dzieci, które swobodnie się bawią – myślą, „kombinują”, eksperymentują, mają większą swobodę myślenia i radzą sobie lepiej – z nauką, różnymi sytuacjami życiowymi, problemami. Dzięki temu, że same odkrywają świat, dokonują wyborów, wchodzą w swobodne interakcje, są bardziej kreatywne, odważne i otwarte poznawczo.

dav

dav

dav

dav

sdr

dav

dav

dav

Listopad tydzień III

TEMAT TYGODNIA: DOMOWE ZWIERZĘTA  (16.11-20.11. 2020)

 1. „Kot Kulka” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „k”, „K” na podstawie wyrazu „kot”

 2. „Kot” – origami płaskie z koła – wzbogacanie doświadczeń plastycznych

 3. „Dodać – odjąć” – wprowadzenie znaków +, – – doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania elementów.

 4. „Zabawy z kasztanami” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 13 – zapoznanie się z zasadami nowej zabawy „Kasztany”.

 5. „Ptasia orkiestra” – gra na instrumentach perkusyjnych – doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.

 6. „Mój przyjaciel żółw” – rozmowa w oparciu o wiersz „Żółw” Bożeny Koronkiewicz – zapoznanie z trybem życia żółwia.

Jesienne spacery 

Przedszkolaki z grupy Pszczółki podziwiają piękno przyrody i odkrywają zmiany zachodzące

w przyrodzie  podczas częstych spacerów: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy.

Dzieci zbierały “jesienne skarby”- liście, kasztany, żołędzie, kawałki kory itp.

Przez wiele jesiennych tygodni mają być one ozdobą i materiałem do prac plastycznych w kącikach

przyrodniczych naszej grupy.

dav

dav

dav

LISTOPAD

 

TEMAT TYGODNIA:

W CO SIĘ BAWIĆ KIEDY PADA DESZCZ?

 1. „Domy” – Zapoznanie z zapisem graficznym litery „y”, „Y” na podstawie wyrazu „domy”

 2. „Stary parasol” – słuchanie opowiadania Doroty Kossakowskiej – rozpoznawanie i nazywanie emocji.

 3. „Zero” – wprowadzenie cyfry i liczby 0 – zapoznanie z cyfrą i liczbą 0.

 4. „Słońce świeci, deszczyk pada” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 11 – zapoznanie z zasadami nowej zabawy „Słońce świeci, deszczyk pada”.

 5. „Deszczowa muzyka” – instrumentacja wiersza – rozwijanie wyobraźni.

 6. „Listopad” – nauka na pamięć wiersza Doroty Kossakowskiej – utrwalenie wiadomości na temat jesiennej pogody.

 

TEMAT TYGODNIA:  MAŁY PATRIOTA

 1. „Rodzina Adama” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „d”, „D” na podstawie wyrazu „dom”

 2. „Mieszkańcy mojego domu” – rysowanie kredkami pastelowymi – wyrabianie płynności i precyzji pracy rąk oraz swobody ruchów.

 3. „Polska – moja ojczyzna” – rozmowa w oparciu o tekst – uczenie postawy szacunku wobec symboli narodowych.

 4. „Mazurek Dąbrowskiego” – słuchanie hymnu Polski – kształtowanie więzi z ojczyzną i świadomości narodowej.

 5. „Biały i czerwony” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 10 – kształtowanie koordynacji ruchowo – wzrokowej.

 6. „W żołnierskim rytmie” – zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych – doskonalenie umiejętności reagowania na zmianę tempa w muzyce.

 7. „Narodowe Święto Niepodległości” – opowiadanie nauczyciela – kształtowanie tożsamości narodowej.

TEMAT TYGODNIA: DOMOWE ZWIERZĘTA

 1. „Kot Kulka” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „k”, „K” na podstawie wyrazu „kot”

 2. „Kot” – origami płaskie z koła – wzbogacanie doświadczeń plastycznych

 3. „Dodać – odjąć” – wprowadzenie znaków +, – – doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania elementów.

 4. „Zabawy z kasztanami” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 13 – zapoznanie się z zasadami nowej zabawy „Kasztany”.

 5. „Ptasia orkiestra” – gra na instrumentach perkusyjnych – doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.

 6. „Mój przyjaciel żółw” – rozmowa w oparciu o wiersz „Żółw” Bożeny Koronkiewicz – zapoznanie z trybem życia żółwia.

TEMAT TYGODNIA: MÓJ PRZYJACIEL MIŚ

 1. „Lalki Oli” – zapoznanie z wyglądem i zapisem graficznym litery „l”, „L” na podstawie wyrazu „lalka”

 2. „Gawra niedźwiedzia brunatnego” – collage.

 3. „Skąd wziął się pluszowy miś?” – rozmowa w oparciu o ilustracje i opowiadanie nauczyciela – zapoznanie z historią powstania pluszowego misia.

 4. „Więcej, mniej, czy tyle samo” – wprowadzenie znaków >, <, = – wyrabianie umiejętności porównywania liczebności zbiorów.

 5. „Zabawy z Przytulanką” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 12 – kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

 6. „Miś” – lepienie z plasteliny – doskonalenie sprawności manualnej.

 7. „Bajka o plastelinowej laleczce” – słuchanie opowiadania nauczyciela – uświadomienie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka.


 

Witajcie Drogie Pszczółki

Ten tydzień poświęcimy

zapoznaniu się z pracą Listonosza.

 

Poniedziałek 12.10.2020r.

 1. „Droga listu” – rozmowa w oparciu o wiersz „List” Doroty Kossakowskiej – uświadomienie konieczności przestrzegania w wypowiedziach kolejności zdarzeń jako elementu wpływającego na spójność i logiczność wypowiedzi.

  listonosz

„List” – słuchanie wiersza D. Kossakowskiej.

Zuzia pisze list do Kasi,

 swojej koleżanki.

Chce opisać co widziała,

 u sąsiadki Hanki.

W wielkim sadzie pani Hani,

są przepiękne drzewa.

 Gdy jest jesień,

mnóstwo jabłek w sadzie tym dojrzewa.

Już o sadzie Zuzia pisze,

 już jabłka rysuje.

 Mama zaś kopertę,

białą przygotuje.

Teraz adres piszą,

 znaczek naklejają.

Do pocztowej skrzynki,

szybko list wrzucają.

A ze skrzynek wszystkie listy,

 na pocztę trafiają.

Z poczty w świat wędrują,

 wprost do adresata.

 List otrzymać mogą,

Mama, Kasia, tata.

Pan listonosz go przyniesie,

 z uśmiechem przekaże.

Też o takim liście,

 bardzo często marzę.

Rozmowa w oparciu o wiersz „List”.

 – Do kogo Zuzia pisała list?

 – Co w liście chciała opisać Zuzia?

 – Co mama przygotowała Zuzi gdy list był już gotowy?

 – Co Zuzia napisała na kopercie?

– Co mama z Zuzią przykleiły na kopercie?

– Gdzie Zuzia wrzuciła napisany i zaadresowany list?

 – Dokąd trafiły listy ze skrzynki pocztowej?

– Co się dzieje z listami na poczcie?

– Kto doręcza list adresatowi?

 1. „Co robi listonosz?” – zabawa ruchowo – naśladowcza.

 Dzieci naśladują czynności wykonywane przez listonosza.

– listonosz niesie ciężką torbę

 – roznosi listy chodząc na piechotę

– jedzie na rowerze – jedzie samochodem

– puka do drzwi, mówi dzień dobry i wręcza list adresatowi

Wtorek 13.10.2020r.

 1. „Muzyka wokół nas” – ćwiczenia słuchowe – rozwijanie słuchu akustycznego.

„Co usłyszałeś” – ćwiczenia słuchowe.

 Dziecko siedzi w dywanie. Koncentruje się i wsłuchuje  odgłosy, które dobiegają z zewnątrz. Po krótkim czasie mówi co udało mu się usłyszeć (kroki, rozmowy za drzwiami, muzyka w sąsiedniej sali itp.).

 „Jaki to instrument” – zagadki słuchowe.

Rodzic schowany (np.: za drzwiami) przygotowuje instrumenty perkusyjne. Gra na wybranym instrumencie, a zadaniem dzieci jest rozpoznanie jaki instrument wydaje taki dźwięk. ( Mogą to być np.: naczynia kuchenne)

„Muzyczne rytmy” – echo rytmiczne.

 Rodzic prezentuje dziecku krótkie motywy rytmiczne, a dziecko powtarzają je zwracając uwagę na odpowiednią dynamikę oraz sposób wykonania rytmów (klaskanie w dłonie, uderzanie o kolana, stukanie w stół).

„Muzyczne pożegnanie”. Dzieci śpiewają rymowankę na melodię zaproponowaną przez rodzica lub  dziecko.

„ Dziś zabawę już kończymy raz, dwa, trzy.

Jutro znów się pobawimy raz, dwa, trzy”

Środa 14.10.2020r.

 1. Rozwiązanie zagadki słownej.

Można zobaczyć go na ulicy

 jak z torbą swoją wędruje.

W niej są listy przeróżne,

które adresat otrzymuje. (listonosz)

Oglądanie ilustracji przedstawiającej listonosza.

Dzieci oglądają ilustracje przedstawiającą listonosza.

Mówią jak wygląda jego strój. Zwracają uwagę na torbę z listami.

list-1

 1. „Listonosz” – malowanie farbami plakatowymi – doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej. 

  Podanie tematu  pracy. Zadaniem dzieci jest namalowanie farbami plakatowymi listonosza.

Czwartek, 15.10.2020

„Jak przekazujemy informacje” – rozmowa na podstawie opowiadania „Urodzinowe życzenia” Bożeny Koronkiewicz –  zapoznanie z różnymi sposobami przekazywania informacji.

„Urodzinowe życzenia” – słuchanie opowiadania B. Koronkiewicz.

Pewnego dnia, kiedy Zosia wracała z mamą ze szkoły i przechodziły obok poczty, mama powiedziała: – Wiesz Zosiu, za kilka dni będą urodziny cioci Kasi. Pomyślałam sobie, że skoro już umiesz pisać, to mogłabyś zrobić cioci niespodziankę i wysłać jej  kartkę z życzeniami. – A nie możemy zadzwonić do cioci, tak jak rok temu? – spytała Zosia. – Możemy, ale wtedy ciocia nie zobaczy, że umiesz już pisać. – To może pozwolisz mi napisać życzenia na twoim telefonie, chętnie napiszę sms-a – zaproponowała Zosia i już się cieszyła, że przy okazji trochę pobawi się telefonem mamy. Ale mamie ten pomysł nie bardzo się spodobał: – Myślę, córciu, że sms-y są dobre na inne okazje. Są to krótkie wiadomości, które szybko chcesz komuś przekazać i na pewno jest to forma bardzo przydatna oraz miła. Ale sms-em nie pokażesz cioci, jak ładnie  piszesz. A na kartce możesz jeszcze coś narysować, na przykład kwiatki. – I kotka, bo ciocia przecież bardzo lubi kotki – podchwyciła pomysł Zosia. – Świetnie – ucieszyła się mama. Po obiedzie Zosia narysowała piękną kartkę  dla cioci. Był tam wazon z kwiatami, pudełko zawiązane wstążeczką i szary kotek, którego aż chciało się pogłaskać. A obok życzenia: ,,Kochanej Cioci z okazji urodzin zdrowia, uśmiechu i wszystkiego najlepszego życzy Zosia”. Mama pomogła Zosi włożyć kartkę do koperty i pokazała, jak zakleić kopertę. Następnego dnia, wracając ze szkoły Zosia z mamą zaszły na pocztę, kupiły znaczek, który Zosia nakleiła na kopertę, a następnie dziewczynka wrzuciła list do skrzynki pocztowej. Za kilka dni zadzwoniła ciocia Kasia i poprosiła Zosię do telefonu. – Zosieńko – zawołała uradowanym głosem – ależ zrobiłaś mi niespodziankę! Dzisiaj pan listonosz przyniósł mi najwspanialszy prezent urodzinowy. Nie wiedziałam, że umiesz tak ładnie pisać i rysować. Od razu widać, że chodzisz już do szkoły i jestem pewna, że dobrze się uczysz. Bardzo Ci dziękuję. Twoją kartkę postawiłam na biurku i będę codziennie na nią patrzeć. Mojemu kotkowi też się podoba… Zosia porozmawiała jeszcze trochę z ciocią, a kiedy już odłożyła słuchawkę, powiedziała do mamy: – Miałaś rację, mamusiu, sms-a ciocia by nie mogła postawić na biurku….

Rozmowa w oparciu o tekst.

– Obok jakiego budynku przechodziła Zosia wracając z mamą ze szkoły? – O czym poinformowała Zosię mama  i co jej zaproponowała?

– Jaki pomysł miała Zosia?

– Co Zosia zrobiła po obiedzie?

– Co Zosia  narysowała na kartce dla cioci?

– Co Zosia zrobiła z kartką urodzinową dla cioci?

 – Kto przyniósł cioci kartkę od Zosi?

 –  W jaki sposób ciocia skontaktowała się z Zosią, aby podziękować jej za kartkę urodzinową?

 – Co ciocia zrobiła z kartką od Zosi?

Sposoby przekazywania informacji – swobodne wypowiedzi dzieci. Dzieci wypowiadają się na temat dawnych i współczesnych sposobów przekazywania informacji.

 Dawne sposoby – sygnały dymne, przesyłki przewożono dyliżansem, kurier jadący konno doręczał listy, listy przenosiły gołębie  pocztowe, wiadomość przekazywano telegrafem, używano telefonu.

Współczesne sposoby przekazywania informacji – listy przewożone są samochodami, pociągami, samolotami, ludzie korzystają z telefonów komórkowych, piszą sms-y, wysyłają maile, komunikator internetowy.

Karta pracy dla dzieci 4-letnich załącznik: karta pracy 1

Karta pracy dla dzieci 5-letnich załącznik: karta pracy 2

Aktywności z Religii

Przesyłam link do filmu o św. Teresce

https://www.youtube.com/watch?v=Z5bsaBW_Gps

patronce misji z okazji zbliżającej się Niedzieli Misyjnej.

Zachęcamy dzieci do obejrzenia go.

 

Piątek, 16.10.2020r.

 1. „Dzień dobry panie listonoszu” – ćwiczenia gimnastyczne:

 „Bierzemy koperty” – Marsz po obwodzie koła – pobranie kopert.

„Z kopertą na głowie” – Marsz po sali w różnych kierunkach z kopertą na głowie, siad skrzyżny – koperta leży na głowie. Dzieci siadają i wstają bez przytrzymywania koperty ręką.

„Przeskocz przez kopertę” – Koperta leży na podłodze. Dzieci przeskakują przez nią obunóż.

„Koperta jak piórko” – Koperta leży na dłoni, dzieci starają się zdmuchnąć ją.

„Ćwiczenie logorytmiczne” – Dzieci maszerują z kopertą w dowolnych kierunkach po sali mówiąc jednocześnie rymowankę. Kopertę trzymają w prawej lub lewej dłoni zgodnie z wypowiadanym tekstem:

Kolorową kopertę trzymam w prawej dłoni.

 Do skrzynki ją wrzucę, nikt mnie nie dogoni.

Kolorową kopertę trzymam w lewej dłoni.

 Do skrzynki ją wrzucę nikt mnie nie dogoni.

 

 1. „Zabawa w listonosza” – ćwiczenia matematyczne

Dzieci poruszają się po sali. Na podłodze rozłożone są koperty. Na hasło: „listonosz”, dzieci zatrzymują się i słuchają ile razy rodzic uderzy w bębenek. Zadaniem dziecka jest podniesienie z podłogi tylu kopert ile uderzeń usłyszało.


Październik

 I. JESIENNY LAS

 1. „Co dzieje się w lesie?” – rozmowa w oparciu o ilustracje i własne obserwacje

– rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat na podstawie własnych obserwacji.

 1. „Kolorowa jesień” – nauka wiersza na pamięć – ćwiczenie pamięci.

 2. „Posłanie dla jeża” – zabawa matematyczna

– wspomaganie dzieci w intuicyjnym rozumieniu i kształtowaniu pojęć liczbowych.

 1. „Taniec liści” – improwizacja ruchowa do muzyki poważnej

– rozwijanie wrażliwości muzycznej.

 1. „Co to takiego równowaga” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 6

– rozwijanie cech motoryki: zwinność i szybkość.

II. DZIEŃ DOBRY PANIE LISTONOSZU

 1. „Droga listu” – rozmowa w oparciu o wiersz „List” Doroty Kossakowskiej

– uświadomienie konieczności przestrzegania w wypowiedziach kolejności zdarzeń jako elementu wpływającego na spójność i logiczność wypowiedzi.

 1. „Muzyka wokół nas” – ćwiczenia słuchowe

 – rozwijanie słuchu akustycznego.

 1. „Listonosz” – malowanie farbami plakatowymi

 – doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo – ruchowej.

 1. „Jak przekazujemy informacje” – rozmowa na podstawie opowiadania „Urodzinowe życzenia” Bożeny Koronkiewicz

 – zapoznanie z różnymi sposobami przekazywania informacji.

 1. „Dzień dobry panie listonoszu” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 7

 – kształtowanie umiejętności wykorzystania woreczków i szarf.

III. CO ROBIĄ ZWIERZĘTA JESIENIĄ?

 1. „Drzewa w jesiennej szacie” – malowanie farbami akwarelowymi

– doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat.

 1. „Zbliża się zima” – rozmowa na temat przygotowania zwierząt do zimy na podstawie opowiadania „List od Pani Jesieni” i ilustracji

 – wzbogacanie wiedzy dziecka na temat przygotowania zwierząt do zimy.

 1. „Jesień maluje” – zabawy przy piosence

– doskonalenie umiejętności reagowania na określone sygnały.

 1. „Zapasy wiewiórki” – opowieść matematyczna

 – doskonalenie umiejętności przeliczania

 1. „Co robią zwierzęta jesienią” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 8

 – kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej.

IV. JESIENNA SZARUGA

 1. „Szary świat za oknem” – malowanie farbami plakatowymi

 – poznawanie sposobu tworzenia szarej farby.

 1. „Jesienna szaruga” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 9

 – kształtowanie szybkości poprzez szybkie reagowanie na sygnały.

 1. „Listopadowy dzień” – instrumentacja wiersza Doroty Kossakowskiej

– umuzykalnianie dzieci.

 1. „Kolorowe parasole” – kolorowanie i łączenie elementów papierowych

– wdrażanie do zachowania porządku w miejscu pracy.

 1. „Do czego potrzebny jest deszcz?” – rozmowa na podstawie opowiadania i własnych doświadczeń –

–  uświadomienie znaczenia deszczu dla życia człowieka.


Temat tygodnia: Witamy wakacje

Poniedziałek  29.06.2020r.

Cele: 

 • rozwijanie mowy, bogacenie słownictwa;

 • poznanie zasad bezpieczeństwa dotyczące letniego wypoczynku;

 • zapoznanie z możliwościami spędzenia wolnego czasu.

1. Dziecko ogląda z rodzicem ilustracje i opowiada jaki sport można uprawiać latem.

Zwrócenie uwagi na elementy ubioru służące zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku np. kask, ochraniacze, poduszki do pływania.

WhatsApp Image 2020-06-28 at 14.49.17

2. Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat „Atrakcje na wakacje”.

WhatsApp Image 2020-06-28 at 14.49.44

WhatsApp Image 2020-06-28 at 14.50.10

WhatsApp Image 2020-06-28 at 14.50.29

WhatsApp Image 2020-06-28 at 14.50.49

 Zwrócenie uwagi na zasady bezpieczeństwa podczas tych atrakcji:

 • pływamy tylko na strzeżonych kąpieliskach, dzieci pod opieką dorosłych

 • jesteśmy ostrożni w kontaktach z obcymi

 • kiedy zwiedzamy z przewodnikiem, trzymamy się grupy

 • w górach chodzimy na wyznaczonych szlakach.

Wtorek 30.06.2020r.

Cele  – utrwalanie wiadomości na temat letniego wypoczynku;

 • doskonalenie umiejętności uważnego słuchania;

 • ćwiczenie spostrzegawczości.

1. „Wakacyjne przygody” – słuchanie wiersza D. Kossakowskiej.

Chcę biegać po plaży i kąpać się w wodzie.
I ciągle chcę marzyć o wielkiej przygodzie.
Chcę łapać motyle oraz zbierać kwiaty.
To jest też zadanie dla mamy i taty.
Wakacyjna pora, przygód będzie wiele.
Będą się bawić wszyscy przyjaciele.
Bezpiecznie nad wodą i bezpiecznie w górach.
Biegamy po plaży i bujamy w chmurach.

2.Rozmowa na temat treści utworu

– co chce robić bohater wiersz?

– w jakich miejscach przyjaciele spędzą wakacje?

– o czym należy pamiętać podczas wakacyjnych zabaw?

3.Proponuję wykonanie ćwiczenia w KP4 s.51 i s. 55

4.Na zakończenie coś miłego dla ucha.

Piosenka „Przyszło lato” – śpiewa P. Fronczewski

https://www.youtube.com/watch?v=Ls4y1_s5czI

Kochane Pszczółki życzę Wam

i waszym Rodzicom

dużo słonecznych i ciepłych dni

pachnących kwitnącą lipą,

          dojrzewającym zbożem i malinami.           

Do zobaczenia we wrześniu!


Witam was kochane Pszczółki

tuż przed wakacjami.

Poniedziałek 22.06.2020r.

Temat: Uroki lata

Cele:

– rozpoznawanie cech charakterystycznych dla lata;

-rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.

Wczoraj powitaliśmy nową porę roku „Lato”

1. Dziecko z pomocą rodzica próbuje przeczytać wyraz: 

L A T O.

   Odczytuje także nazwę pory, która odeszła  –

W I O S N A.

2.Dziecko słucha wiersza B. Szelągowskiej „Tato czy już lato?”

         Powiedz proszę! Powiedz, tato,
         Po czym poznać można lato?
         Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
         Po prostu:
         Po słodkich malinach,
         Po bitej śmietanie z truskawkami,
         Po kompocie z wiśniami,
         Po życie, które na polach dojrzewa,
         Po słowiku, co wieczorem śpiewa,
         Po boćkach uczących się latać,
         Po ogrodach tonących w kwiatach,
         Po świerszczach koncertujących na łące,
         Po wygrzewającej się na mleczu biedronce,
         Po zapachu skoszonej trawy i róż,
         I już!

3.Dziecko wypowiada się na temat cech charakterystycznych dla lata.

Wtorek 23.06.2020r.

                 DZIEŃ TATY

1.Dziecko słucha piosenki ( 2 razy)

2. Dziecko wypowiada się na temat treści utworu.

3.Dziecko wypowiada kilka zdań o swoim tacie – gdzie pracuje tata ?, co lubi z nim robić?, jaki jest tata?

4.Dziecko rysuje obrazek pt. „ Moje zabawy z tatą” – będzie to prezent dla taty.

5.Spróbuj nauczyć się krótkiego wierszyka dla taty:

Tato, Tato ukochany
My życzenia Ci składamy
Przesyłamy jakby z procy
Sto całusów z całej mocy
 

Środa 24.06.2020r.

Cel –   rozpoznawanie pogody i warunków atmosferycznych charakterystycznych dla lata.

 • poznanie zasad zachowania się podczas burzy;

 • poznanie zjawiska tęczy;

1.Zabawa słowna „Lubię lato, ponieważ….” – dziecko wypowiada kilka zdań na ten temat.

2. „Jaką mamy pogodę latem” – dziecko próbuje opisać warunki pogodowe latem.

3. „Jak zachować się podczas burzy” – rodzic z dzieckiem ustala co należy, a czego nie wolno robić podczas burzy np.

m5

źródło: Przedszkolankowo.pl

Nie stoimy pod drzewem.

Odchodzimy od zbiorników wodnych.

Nie trzymamy przy sobie metalowych przedmiotów.

W domu zamykamy drzwi i okna

4. „Kiedy powstaje tęcza?” – rodzic udziela informacji na ten temat.

tecza1źródło ilustracji: Bliżej Przedszkola

      Tęcza powstaje w trakcie deszczu lub zaraz po nim, kiedy świeci słońce. Promienie słoneczne napotykają na krople deszczu, wtedy następuje zjawisko rozszczepienia światła słonecznego i widzimy wielobarwny łuk.

Czwartek 25.06.2020r.

Cel:

– utrwalanie umiejętności sylabizowania;

–  rozwijanie logicznego myślenia.

1.Dziecko ogląda ilustrację i opowiada „Gdzie można pojechać na wakacje?”

WhatsApp Image 2020-06-25 at 08.57.53

2. Zabawa słowna „Gdzie pojadę autobusem?” – dziecko kończy zdania.

Nad morze pojadę ……..

Po jeziorze będę pływał……

Do innego kraju polecę …….

Do babci i dziadka pojadę …..

W góry wyruszę……

Przez morze wyruszę w rejs……

3. Zabawa z sylabizowaniem „Przyszło lato” – dziecko z rodzicem wypowiada tekst rymowanki, klaszcząc rytmicznie w dłonie i uderzając dłońmi o kolana naprzemiennie.    

                     „Przyszło lato, ciepły czas.

                       Na wakacje ruszmy wraz.

                       Jadę ja, jedziesz ty,

                       Raz, dwa, trzy!”

4.Proponuję wykonanie ćwiczenia KP4 s. 53

Piątek 26.06.2020r.

Cele: 

– Rozbudzanie zainteresowań dzieci otaczającym nas światem.

– Poznawanie niektórych właściwości powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji.

– Kształtowanie umiejętności wyciągania wniosków.

1. Dziecko słucha wiersza L. J. Kerna ,,Piotruś i powietrze”-

Był pewien chłopiec w różowym swetrze,
którego raz zapytano:
Czym chciałbyś zostać Piotrusiu?
Powietrzem!
Dlaczego powietrzem?
Ano,
dlatego tylko, proszę mamusi,
że ono nic robić nie musi.

Pobladła biedna mama z wrażenia,
ot los mieć syna lenia.
Wieczorem poszedł Piotruś do łóżka,
mamusia światło zgasiła.
I zasnął Piotruś, a dobra wróżka
w powietrze go zamieniła.
I nagle patrzcie co się dzieje:
Piotruś po świecie wieje.

W miastach uderza o domów mury,
w górze na niebie rozpędza chmury,
na morzy białe spostrzega żagle,
więc mocno dmucha w te żagle nagle,
na szosach siwe podnosi kurze,
organizuje trzy groźne burze,
porusza liście na wszystkich drzewach,
we wszystkich ptasich gardziołkach śpiewa,
jest jednocześnie we wszystkich stronach,
w samochodowych siedzi oponach,
wierci się, kręci, tańczy jak fryga,
aeroplany na sobie dźwiga,
i – to już chyba największa heca –
dmucha jak wariat we wszystkich piecach…

Rano, gdy zbudził się, przetarł oczy
i rzekł:
Zmęczyłem się bardzo w nocy.
Nie przypuszczałem, proszę mamusi,
że tak powietrze pracować musi…

2. Rozmowa na temat treści, próby określania do czego potrzebne jest powietrze?

3. Gdzie jest powietrze: zabawy badawcze – dziecko wykonuje z pomocą rodzica

– zanurzanie zakręconej plastikowej butelki w wodzie ( dlaczego nie tonie);

– dmuchanie przez rurkę do miski z wodą – bąbelki ( skąd się biorą);

– robienie baniek mydlanych;

– nakrywanie palącej się świeczki szklanym naczyniem – ( co się dzieje).

Wysnuwanie wniosków dotyczących właściwości powietrza.

Aktywności z Religii

Szczęść  Boże!

Przesyłam ostatnie już tematy katechez w tym roku szkolnym mówiące o wakacjach. Proszę o zapoznanie się z nimi – wysłuchanie. 

Wykonanie rysunku pod tytułem: ,,Wymarzone wakacje” lub skorzystanie z kolorowanek zawartych w załączniku.

https://www.youtube.com/watch?v=m_mq9ALup2E&feature=youtu.be fbclid=IwAR1R1dOz14ltsekd9KQ9BsCvbuRrqzwpDG8Ire38rJCxnCI6eFtkMseJpnM

Pozdrawiam serdecznie i życzę błogosławionego czasu wakacyjnego odpoczynku.

p. Małgosia


Dzień dobry kochane Pszczółki

W tym tygodniu rozmawiać będziemy na temat: „Świat owadów”. 

Jeśli ktoś z was śledził główną stronę przedszkola, to w scenariuszach tam proponowanych, było o motylu i jego rozwoju, było także o pożytecznych pszczołach. Myślę, że posiadacie już sporo wiedzy na ten temat.

Poniedziałek 15.06.2020r.

Cele:

– kształtowanie empatycznego stosunku do świata owadów;

–  kształtowanie umiejętności opisywania.

1.Dziecko słucha treść zagadek o owadach i odgaduje rozwiązanie.

„Ten malutki owad cały dzień pracuje.

 Z choinkowych igieł mrowisko buduje”.

„ Z kolorowych kwiatów pyłek zbiera w lecie.

   Miód z niego powstanie-

   najsłodszy na świecie”.

„W czerwonym płaszczyku z czarnymi kropkami.

  Spotkasz ją na łące, żywi się mszycami.

„Lekkie i kolorowe nad łąką latają.

  Często barwne plamki na swych skrzydłach mają”.

Źródło: Trampolina pięciolatka PWN

2. Teraz możesz wykonać ćwiczenie w KP4 s. 43 lub narysować wybrany owad z zagadek.

3. Zabawa „O jakim owadzie mówię?” – dziecko opisuje wybrany przez siebie owad, rodzic odgaduje.

Wtorek 16.06.2020r.

Cele:

–  kształtowanie umiejętności uważnego słuchania;

–  doskonalenie umiejętności liczenia;

– ćwiczenia manualne.

1. Proszę o wysłuchanie piosenki pt. „Biedronka i muchomor” Śpiewające Brzdące

https://www.youtube.com/watch?v=IMXHCmLDkZE

dziecko odpowiada na pytania:

 • Co zobaczyła biedronka?

 • Co łączy muchomora i biedronkę?

 • Jakie kropki ma muchomor, a jakie biedronka?

 • Co zrobiła biedronka?

 • Jak zareagował muchomor?

2. Wykonanie ćwiczenia w KP4 s. 42 – dorysuj każdej biedronce tyle kropek, żeby powstała siedmiokropka.

3. Zachęcam do ulepienia figurki biedronki z masy solnej i pomalowanie jej.

Środa 17.06. 2020r.

Cele:

– zapoznanie z etapami rozwoju motyla;

– wzbogacenie słownika dziecka o nowe wyrazy: kokon, poczwarka;

– wdrażanie do uważnego słuchania tekstu czytanego.

1.Wysłuchanie opowiadania „Skąd się biorą motyle” D. Kossakowskiej

Na liściach i łodygach roślin samice motyla składają jaja, z których wylęgają się gąsienice. Ciało gąsienicy składa się z głowy, z segmentów tułowia i odwłoka. Gąsienice żywią się roślinami. Jedzą dużo i szybko rosną. W pewnym momencie gąsienica przestaje jeść, przyczepia się do łodygi, nieruchomieje i stopniowo zmienia się w poczwarkę, która żyje wewnątrz kokonu. Po upływie odpowiedniego czasu poczwarka przeobraża się w motyla. Kokon pęka i wydostaje się z niego motyl. Jego skrzydła są miękkie i wilgotne. Motyl rozkłada skrzydła i czeka aż słońce je osuszy. Pokarmem dorosłych motyli jest nektar kwiatów.

2.Karta pracy 4 s. 40 – dziecko patrzy jak rozwija się  motyl. Co się dzieje najpierw, co potem, a co na samym końcu. Rysowanie po śladzie płatki kwiatka.

Czwartek 18.06.2020r.

Cele:

– poznanie obrazu graficznego liczby 10;

–  poznanie pojęcia liczba dwucyfrowa;

–  doskonalenie umiejętności liczenia.

1. Popatrz na obrazek i spróbuj policzyć żółte motyle, ile ich jest?

WhatsApp Image 2020-06-15 at 07.48.48

Rodzic pokazuje dziecku cyfrę 10. Jest ona inna niż wcześniej poznane, bo to liczba dwucyfrowa, składa się z cyfr: jeden i zero.

2. Wykonanie ćwiczenia w KP4 s. 44 – utrwalanie obrazu graficznego 10 i s.45 – pokoloruj 10 motyli i porównaj, których jest więcej .

Piątek 19.06.2020r.

1. Opowieść ruchowa „Wyprawa nad rzekę” – Anna Gaża (fragm.)

Ania i Staś przyjechali na wieś do cioci i wujka (naśladowanie jazdy autem). Po przyjeździe szybko zjedli obiad (naśladowanie jedzenia) i pobiegli do kuzyna Antka (bieg). Potem szli gęsiego wąską ścieżką (maszerowanie). Na ścieżce napotkali żabę (podskoki na dwóch nogach z podparciem rękami), a następnie węża (czołganie się). Nagle Antek coś usłyszał. Po cichu zakradli się do miejsca, skąd dochodził dźwięk (skradanie się na palcach z palcem wskazującym na ustach). Zobaczyli małe liski, które biegały potrawie (poruszanie się na czworakach). Ostrożnie się wycofali, aby ich nie spłoszyć (skradanie się do tyłu). Nagle ścieżka się skończyła i wyglądało na to, że nie mogą pójść dalej. Na szczęście Antek znał tajne przejście pomiędzy krzakami. Gdy wyszli z krzewnego tunelu, zobaczyli wielkie rozlewisko. Było niesamowite( wydanie okrzyku zachwytu). Zwinnie przeskakiwali z kamienia na kamień (przeskakiwanie z nogi na nogę). Potem wrócili do domu (maszerowanie), a tam czekała na nich kolacja (naśladowanie jedzenia). Wzięli szybki prysznic (naśladowanie mycia), a potem szybko zasnęli (naśladowanie spania).

2. Zachęcam do wykonania ćwiczenia w KP s. 41

Aktywności z Religii

Dzisiaj o zbliżającym się Dniu Ojca i misjach. Zachęcam do zapoznania się z ich treścią. Należy kliknąć link lub go skopiować i otworzy się prezentacja:

https://view.genial.ly/5ecfb0105173f90db7dc1eae/interactive-content-kocham-i-szanuje-tate?fbclid=IwAR0IYgYKkk9pLxCNuNcVTagytNBth9w27yvwDk6dzl9cIQ7kSS_-7_wZc9U

https://view.genial.ly/5edded8473270e0d78bd782a/interactive-image-jestem-misjonarzem-jezusa?fbclid=IwAR2Pv06G2nE3qohXz6nhvS04UlCbUV9fnd4of8Mld4cMlW_FucPwwwW7IEo


Witam Was kochane Pszczółki

W tym tygodniu porozmawiamy

o zwierzętach egzotycznych.

Poniedziałek 8.06.2020r.

Cele  –    wzbogacanie wiedzy na temat zwierząt egzotycznych

 • ćwiczenie spostrzegawczości

 • nabywanie wiedzy na temat kontynentów

1. Rodzic przeprowadza rozmowę z dzieckiem na temat „Gdzie żyją znane mu zwierzęta” –

chodzi o kontynenty np.

 Afryka – słoń, żyrafa, zebra, lew, hipopotam, wielbłąd jednogarbny

 Azja – tygrys, słoń,  nosorożec, panda, wielbłąd dwugarbny

 Australia – kangur, miś koala

 Antarktyda – pingwin,

 Arktyka – niedźwiedź polarny

WhatsApp Image 2020-06-05 at 14.33.22

WhatsApp Image 2020-06-05 at 14.29.25

2. Dziecko ogląda ilustracje i nazywa rozpoznane zwierzęta, a także wypowiada chociaż jedno zdanie na temat jego indywidualnej cechy. Np. mama kangurzyca ma torbę w której mieszka jej dziecko itd.

Wtorek 9.06.2020r.

Cele: – kształtowanie umiejętności uważnego słucha

 •  utrwalanie znaków graficznych poznanych liter i cyferek

1. Zachęcam do wysłuchania piosenki pt. „Idziemy do Zoo”

Dziecko odpowiada na pytania: co to jest zoo?

jakie zwierzęta wystąpiły w piosence?, co zwierzęta robiły?

2. Teraz proponuję wykonanie ćwiczenia w KP4 s.28 i 29. Naklejanie zwierząt na właściwych wybiegach. Pomogą w tym litery, którymi oznaczone są wybiegi.

Środa 10.06.2020r.

Cele: – poznanie obrazu graficznego cyfry „0”

 • kształtowanie pojęcia liczby zero

 • doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowym

 • doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów  

   

1. Zabawa matematyczna „Porównujemy zbiory” –(jeśli dziecko ma w domy figurki zwierząt można wykorzystać je do zabawy, jeśli nie to cokolwiek np. klocki ) – tworzymy ze wstążki dwie pętle, do jednej wkładamy np. sześć elementów , do drugiej dwa, dziecko przelicza i porównuje gdzie jest więcej, gdzie mniej, można ułożyć w obu pętlach taką samą ilość i porównać ; dziecko stwierdza, ze jest tyle samo. Na koniec tworzymy jedną pętlę pustą i wtedy dziecko stwierdza, że tam nie ma nic, czyli zero. Proszę pokazać dziecku cyfrę „0”

2. Dla utrwalenia dziecko może wykonać ćwiczenie w KP4 s. 32

WhatsApp Image 2020-06-05 at 14.30.30

3. Popatrz proszę na zdjęcie. Na pewno znasz te zwierzęta. Powiedz, który jest nosorożec, który z kolei jest słoń, itd. (liczymy od lewej do prawej strony). Dziecko posługuje się liczebnikami porządkowymi np. pierwszy, trzeci, czwarta, itd.

Życzę miłej zabawy.

Aktywności z Religii

1.

Uwielbiamy Pana Jezusa w Chlebie eucharystycznym

Wierszyk:

To dzień, gdy samochody

 z boku przystają wszędzie,

 gdyż środkiem ulicy Pan Jezus

 idzie w monstrancji złocistej.

 Dziewczynki sypią kwiaty,

 a wierni procesją wspaniałą

głoszą, jak bardzo ważne

jest dla nich – Boże Ciało!

Boże Ciało

Boże Ciało – kolorowanki

 (należy kliknąć link lub go skopiować, by obejrzeć prezentację)

2.

https://view.genial.ly/5ed242249be45e112004d3cd/interactive-content-boze-cialo-procesja?fbclid=IwAR2QaK3pzyOQr6d-9TEw5B7sjFOfcjykkHgrsoDIlOT-flenFNgtXT8LtdM

3. 

https://biteable.com/watch/serce-jezusa-dzieci-modsze-2601338?fbclid=IwAR2dWXPgrOlX8wEAnbhHs-505VicHSWlS2wHbeqYbqMEO2V5nlq8ZpJgevg


Witam Was kochane Pszczółki w kolejnym tygodniu i w tym szczególnym dniu.

Dzisiaj 1 czerwiec DZIEŃ DZIECKA –

życzę Wam drogie dzieci wszystkiego najlepszego,

dużo słońca i wspaniałych zabaw w gronie rodziny.

Tematyka tygodnia:  DZIEŃ  DZIECKA

Cele:

 • Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się;

 • Rozwijanie percepcji słuchowej;

 • Kształtowanie analizy i syntezy słuchowej wyrazów;

 • Poznanie praw dziecka;

 • Określanie obowiązków dzieci względem siebie i innych;

 • Rozwijanie pamięci rytmicznej;

 • Rozwijanie poczucia akceptacji siebie i swoich kolegów;

Poniedziałek 1.06.2020r.

Dzisiaj proponuję:

 1. Rodzic przeprowadza rozmowę na temat „ W co lubią się bawić dzieci” dziecko opowiada o swoich ulubionych zabawach.

 1. Wykonanie ćwiczeń w KP4 s. 34 i 35 – nalepianie elementów na obu obrazkach w różnych miejscach, dziecko opisuje i porównuje obrazki ( wskazuje różnice – np. na pierwszym obrazku chłopiec jest przed drzewem, na drugim wygląda zza drzewa)

Zachęcam do zajrzenia na stronę główną – znajdziecie tam kilka ciekawych propozycji zabaw w Dniu Dziecka.

Wtorek 2.06.2020r.

 1. Rodzic czyta dziecku wierszyk „Gruby goryl” Agnieszki Kolankowskiej

  (źródło: przewodnik Trampolina pięciolatka)

                                    „Gruby goryl”

                       Gruby goryl Gustaw na gałęzi siedzi.

                       – Spadnie! Gruchnie! – gadają sąsiedzi.

                       Gapi się na niego cała zgraja wokół:

                       Gady, gęsi i gazela, gołąb, gepard, nawet sokół.

                       Gałąź krucha, a on wielki!

                       – Gigant! Pewnie strasznie ciężki! –

                       już gderają gdzieś na mieście.

                       A on ..? Zajada gruszki w cieście.

 1. Dziecko odpowiada na pytania np. „Jak na imię miał goryl?” O co martwiły się zwierzęta? Jak myślisz, gdzie mogła mieć miejsce taka sytuacja?

 2. „Słówka na g” – dziecko wymienia słowa na „g”

 1. Wykonanie ćwiczenia w KP4 s. 36

Środa 3.06.2020r.

 1. Dziecko słucha piosenki „ Jesteśmy dziećmi” ze zbioru „Śpiewające Brzdące”

 1. Dziecko odpowiada na pytania: O kim jest piosenka?, czego chcą dzieci? Do czego mają prawo?

    Rodzic nawiązuje do Praw Dziecka,  wyjaśnia, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa, tzn, że powinny być tak samo traktowane. Powstał nawet dokument, w którym zostały one spisane – jest on bardzo ważny.

 Można omówić kilka praw : prawo do miłości i szacunku, do radości, do niewiedzy, do niepowodzeń i łez, do wyrażania własnych myśli i uczuć, do przeciwstawienia się złu.

 1. Dziecko ma także obowiązki – próba samodzielnej wypowiedzi dziecka na ten temat.

Czwartek 4.06.2020r.

 1. „Dzieci świata” – rodzic opowiada dziecku o ludzkich rasach, można pokazać na obrazkach ludzi zamieszkujących Chiny, Europę, Amerykę Południową i Afrykę.

 1. Wykonanie ćwiczenia w KP4 s. 38 i 39 –ćwiczenie spostrzegawczości poprzez szukanie różnic i podobieństw.

Piątek 5.06.2020r.

 1. Zabawa ruchowa „Wioślarze” – rozwijanie umiejętności rozróżniania stron prawa – lewa.  W zabawie może uczestniczyć kilka osób np. rodzeństwo.

 Na prawą rękę dziecko zakłada np. czerwoną frotkę lub pasek z kolorowego kartonu, a na lewą np. zieloną. Rodzic wskazuje czerwony kolor i mówi : to jest twoja prawa ręka, to jest twoja lewa ręka. Dziecko siada do „łodzi”, a ręce to wiosła. Dziecko wiosłuje zgodnie z rytmem wypowiadanym przez „sternika”  np. prawa, prawa, lewa / prawa, lewa, lewa itp. ( na początku rodzic mówi wolno, z czasem można przyspieszyć)

 1. Proponuje także zabawę taneczną przy piosenkach ze scenariusza Dnia Dziecka.

Życzę udanej zabawy!

AKTYWNOŚCI – RELIGIA

Szczęść Boże!

Kochane Dzieci z okazji Waszego święta, życzę Wam wiele radości, Bożego błogosławieństwa, zdrowia, pomyślności i dużo uśmiechu. 

Przesyłam kolejne tematy katechez. Omówienie treści znajduje się pod poniższymi linkami. Proszę kliknąć link lub go skopiować, a otworzy się prezentacja, następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami tam zawartymi.

https://view.genial.ly/5ecec45395a58b0d8d8c7e21/interactive-image-1-jestem-dzieckiem-bozym?fbclid=IwAR2uaC6eZO3Bk4axAncOMRyNq8BiFj_rjKD7nUn1Sqd36p3tx668XuBpAyI

https://view.genial.ly/5ec2388e4a81770d9df53cda/interactive-image-katecheza-przedszkolna?fbclid=IwAR0ZjdlH0HMnjnNdYxREjAoFYC_IZcC4r1HXmn8sPc-yaHrzm8pcKzigcSI

Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu łask Bożych na każdy dzień.

Małgorzata Sklorz


Dzień dobry kochane Pszczółki. 

Co będzie ciekawego w tym tygodniu? Zobaczycie.

Temat tygodnia: Podróże dalekie i bliskie

Cele:

 • Kształtowanie szacunku do najbliższych

 • Doskonalenie sprawności manualnej

 • Rozwijanie własnej inwencji twórczej

 • Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10

 • Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej

 • Wypowiadanie się na określony temat

Poniedziałek 25.05.2020r.

 1. Wysłuchaj piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=WoSwvWBT3KE

tekst: M. Szypowska

Kochana Mamo, gdy będę duży,
to Ci przywiozę małpeczkę z podróży.
Długim ogonkiem to zwinne zwierzę
będzie za Ciebie zmywać talerze.

Kochana Mamo, gdy będę duży,
to Ci przywiozę wielbłąda z podróży.
Na jego grzbiecie wygodnie siądziesz,
aby do pracy mknąć na wielbłądzie

Kochana Mamo, gdy będę duży,
to Ci przywiozę tłum zwierząt z podróży.
Niech wszystkie ze mną mówią to samo,
że bardzo Ciebie kochamy, Mamo.

 1. Odpowiedz na pytania:

     Jakie zwierzęta przywieziesz mamie z podróży?

     Co te zwierzęta będą robiły?

     Co  ty mógłbyś (mogłabyś) zrobić dla mamy?

 1. Przyjrzyj się obrazkom, postaraj się powiedzieć jedno zdanie na temat każdego obrazka.

  indeks

 1. Powiedz kto z twojej rodziny może pomóc mamie, co może zrobić.

Wtorek 26.05.2020r.

ŚWIĘTO MAMY

 1. Co lubi robić mama – zabawa paluszkowa

Mojej mamy palce   – dziecko macha wszystkimi palcami jednocześnie

Bardzo lubią harce  – kręci obiema dłońmi „młynek”

Lubią głaskać mnie po głowie – dłonią głaszcze się po głowie.

Lubią ściskać rączki obie – jedną ręką ściska drugą rękę

Lubią klepać mnie po brzuszku – klepie się po brzuchu

Albo drapać mnie po uszku – drapie się po uchu

A najbardziej wierz lub nie – klaszcze

Lubią mówić „ KOCHAM CIĘ” – przesyła całuski

 1. Stwarzanie okazji do nabywania umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne innych.

Spróbuj dokończyć zdania:

moja mama jest radosna kiedy…….np. (posprzątam zabawki)

moja mama jest smutna kiedy……

 moja mama jest zła kiedy ……..

a także :

moja mama jest pracowita jak   (pszczółka)

moja mama jest mądra jak…..

moja mama jest odważna jak……

3. Po wspólnych zabawach ukochaj mocno swoją MAMĘ i powiedz jej:

Mamusiu Kocham Cię!

4. Wykonaj laurkę proponowaną w dzisiejszym głównym scenariuszu

Środa 27.05.2020r.

 1. Dziecko ogląda ilustracje i nazywa środki lokomocji, które zna. Nazwę tych, których nie zna podaje rodzic.

WhatsApp Image 2020-05-26 at 21.19.32

WhatsApp Image 2020-05-26 at 21.20.21

 1. Dziecko dzieli nazwy na sylaby – sa-mo-lot, au-to-kar, itd

 1. Rodzic prowadzi z dzieckiem rozmowę na temat „ po co są środki lokomocji”

    oraz „czym chciałbyś pojechać na wakacje”

 1. Zabawa ruchowa „ pojazdy” – dziecko naśladuje lot samolotu , jazdę auta itd.

 1. Policz pojazdy na ilustracjach – te w powietrzu i te na lądzie oraz porównaj ich ilość.

Czwartek 28.05.2020r.

Kochane Pszczółki  poznałyście już pojazdy poruszające się po lądzie i w powietrzu.

Dzisiaj poznacie różne „pojazdy” poruszające się po wodzie.

 1. Dziecko przygląda się ilustracji i nazywa wodne środki lokomocji.

 WhatsApp Image 2020-05-27 at 19.54.32

2. Wiersz „ Kto najszybszy? Kto najważniejszy?” M. Berowska

W pokoju na półce między zabawkami
Rozpycha się wielki samolot skrzydłami.
– Ja jestem najszybszy, ja latam po niebie!
Dlatego najwięcej miejsca chcę dla siebie!
Odezwał się z kąta mały samochodzik :
– O co jest ta sprzeczka ? Czy ci o to chodzi,
że latasz w powietrzu? My jeździmy drogą,
tam gdzie samoloty dolecieć nie mogą!
– Ja także dość szybko mknę z pasażerami-
powiedział autobus i mrugnął światłami,
a statek zatrąbił:- Co mi tam przestworza,
gdy ja oceany przemierzam i morza!
Pociąg użył gwizdka :- No cóż, jestem stary,
jeżdżę wolno, ale mam najwięcej pary.
Moich 5 wagonów rzędem grzecznie stoi.
Weźcie dobry przykład z tych wagonów moich.

3. Dziecko odpowiada na pytania :

 • jakie pojazdy wystąpiły w wierszu

 • o co kłóciły się pojazdy

 • co to znaczy „środek transportu”

 • co mogą przewozić środki transportu

4. Zabawa ruchowo-naśladowcza – dziecko naśladuje pojazdy w ruchu,

5. Proponuje kolorowanki:

samolot

samolot -> pobierz

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/auto/

Piątek 29.05.2020r.

 1. Zagadka :

  „Nogi- w nieustannym ruchu.

  Ręce prawie nieruchome.

  Przejechałeś na nim zuchu, niejeden kilometr”.

 Co to takiego?

Oczywiście   R-O-W-E-R – dziecko próbuje przeczytać z pomocą rodzica.

WhatsApp Image 2020-05-28 at 21.02.08

Rower to bardzo fajny środek transportu szczególnie wiosną i latem. Można wybrać się nim na rowerową wycieczkę.

 1. A teraz inne zagadki

–  Oto zagadka krótka: co to za dziwna łódka, która czy w przód czy wspak pływa, tak samo się nazywa.

Dziecko próbuje przeczytać:

                   K-A-J-A-K

– Pokonuje morskie fale, szybko płynie w dal. Nie lęka się sztormów i wzburzonych fal.

                       S-T-A-T-E-K

–  Ma ogromne skrzydła, fruwa wysoko. Kiedy wystartuje leci ku obłokom.

       S-A-M-O-L-O-T

Autor: B.Forma

 1. Proponuję ćwiczenia ortofoniczne – dziecko naśladuje odgłosy pojazdów

Aktywności z Religii

Na Dzień Mamy  – link do katechezy :

https://view.genial.ly/5ec1380f8e243b0d5a335827/game-breakout-wyrazam-milosc-do-mojej-mamy?fbclid=IwAR1GkDETTV6rqQJMaNAxULay8_W7KUrcmg7CGX1ee4VVT061Hke2aqRZqVU

proponuje kolorowanki:

kolorowanka-Laurka na Dzień Matki -> pobierz

Róża dla mamy -> pobierz


Witam Was serdecznie w nowym tygodniu

i zapraszam do wspólnej zabawy!

Tematyka tygodnia:  Moi kochani Rodzice

Poniedziałek 18.05.2020r.

Aktywność – zajęcia społeczne

 • Poznanie różnych zawodów, poszerzenie wiedzy na ten temat

 • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

 1. Rozmowa z dzieckiem na temat pracy zawodowej najbliższych (mama, tata, babcia, dziadek , ciocia ) – dziecko nazywa zawody wykonywane przez bliskich.

 2. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego dorośli pracują?”  „Co to znaczy pracować?”

 3. Zabawa „Zgadnij o kim mówię” – rodzic mówi czynności jakie wykonuje dana osoba, a  dziecko zgaduje zawód np. „ sprzedaje lekarstwa”  – aptekarz, „szyje ubrania „ –krawiec itd. I odwrotnie  co robi „weterynarz, piekarz  itd.

 4. „ Kim będę w przyszłości?” – dziecko rysuje na kartce swój wymarzony zawód.

Wtorek 19.05.2020r.

Aktywność –  zabawa z elementami czytania globalnego,  zabawa plastyczna

 • doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów

 • wprowadzenia do nauki czytania

 • rozwijanie poczucia więzi z najbliższą rodziną

 1. Dziecko rysuje kredkami obrazek pt. ”Moi rodzice”

 2. Rodzic przygotowuje dziecku kartoniki z sylabami  ma, ma, ta, ta. Dziecko układa wyrazy: „mama, tata” i odczytuje. Można z podanych sylab ułożyć inne wyrazy: ta-ma, ma-ta. Można głoskować wyrazy m-a-m-a, t-a-t-a, m-a-t-a,  t-a-m-a.

 1. Na koniec dziecko przykleja kartoniki pod postaciami mamy i taty, które samo narysowało.

Środa 20.05.2020r.

Aktywność –  zajęcia umuzykalniające:

 • Kształtowanie umiejętności słuchania;

 • Kształtowanie wyobraźni ruchowej i słuchowej;

 • Rozwijanie inwencji twórczej.

 1. Rozmowa z dzieckiem  na temat „ Co lubi najbardziej robić z rodzicami”  – dziecko wypowiada kilka zdań.

 1. Proszę o wysłuchanie piosenki pt. „Piosenka o mojej rodzinie”


        Po wysłuchaniu piosenki  (może być 2x) dziecko opowiada

o czym była jej treść.

 1. Zabawa przy piosence – dziecko tworzy dowolny układ choreograficzny do melodii.

 1. Zachęcam do nauki piosenki ( pamięciowe opanowanie)

 1. Proponuję także wykonanie ćwiczeń w KP4/22 i 23.

 

Czwartek 21.05.2020r.

Aktywność – rozwijanie mowy, opowieść ruchowa

 • rozwijanie kompetencji językowych dziecka (m.in. wzbogacanie słownictwa, dbałość o poprawność stylistyczną i gramatyczną wypowiedzi, wypowiadanie się na podany temat);

 • doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej;

 • rozwijanie sprawności i różnorodnych form ekspresji ruchowej.

1.. „Jak odpoczywam z rodziną”  – krótka wypowiedź dziecka na podstawie własnych obserwacji.

2. Opowieść ruchowa „Majówka” autor Edyta Kaczanowska – dziecko naśladuje gesty rodzica, odzwierciedlając ruchem treść opowiadania:

Rodzina jechała rowerami na majówkę

Dziecko leży na dywanie na plecach i nogami naśladuje jazdę na rowerze

Wiał przyjemny wiaterek

Wstaje i wykonuje w miejscu obroty, lekko unosząc ramiona

Gałęzie drzew, które rosły przy drodze, lekko poruszały się na wietrze- raz w lewo, raz w prawo….

Dziecko stoi w rozkroku i porusza w lewo/prawo uniesionymi nad głową ramionami

W oddali pośród traw pasły się krowy.

Powoli chodzi na czworakach

Nad łąkami żwawo latały barwne motyle.

Macha ramionami poruszając się na palcach

Na kwiatkach przysiadały pszczoły i trzmiele.

Wykonuje przysiad podparty

Koniki polne skakały po źdźbłach trawy.

Wykonuje skoki obunóż

Za łąkami płynęła rzeka.

Stojąc w rozkroku wykonuje skłon w przód i swobodnie porusza ramionami

W rzece wesoło pluskały się rybki.

Porusza się slalomem z dłońmi złączonymi z przodu

Ktoś pływał kajakiem.

Siad klęczny i wykonuje krążenia ramion -wiosłowanie

Dalej na rzece był most.

Siada i podpiera się rękami z tyłu, unosząc biodra i prostując plecy

Na brzegu rzeki, leżąc na kocu odpoczywała rodzina.

Leży na plecach i oddycha głęboko

                                                                  źródło: Przewodnik Bliżej Przedszkola

 1. Proponuję wykonać ćwiczenie w KP4/24 i 25

Piątek 22.05.2020r.

Aktywność – opowiadanie historyjki obrazkowej, nauka wiersza na pamięć

 • Rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;

 • Rozwijanie spostrzegawczości i umiejętności interpretowania zdarzeń przedstawionych na obrazkach;

 • Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów.

     1. „Czym zajmuje się w domu mama, a czym tata?” – swobodna wypowiedź dziecka,  na podstawie własnych obserwacji.

 1. Dziecko ogląda ilustracje w KP4/26 i 27. Układa z nich historyjkę – nadaje imiona dzieciom na obrazkach, opowiada co się na nich dzieje, co wydarzyło się najpierw, a co potem, próbuje nadać tytuł historyjce.

 1. Dziecko rysuje w pustych okienkach odpowiednią liczbę kropek zgodnie z kolejnością zdarzeń.

 1. Zabawa ruchowo – naśladowcza „ Co robi mama, co robi tata” – może to być zabawa z rodzeństwem. Dziecko naśladuje różne czynności np. wbijanie gwoździ, prasowanie, odkurzanie itp. Druga osoba odgaduje i zmiana.

 1. Proszę posłuchać wiersza, można nauczyć się go na pamięć 

Wiersz

„Najważniejsza jest rodzina”

Zawsze wszystko się udaje

Cztery ręce, to nie dwie

Razem z tatą pomagamy

Kiedy mama czegoś chce.

Pomagamy sobie wszyscy

Bo od tego jest rodzina

Od niej uczysz się wszystkiego

Tak się życie twe zaczyna.

(autor nieznany)

Aktywności z Religii

Szczęść Boże!

1. Przesyłam dzisiaj prezentację na 100 – lecie urodzin Świętego Jana Pawła II. Można skorzystać klikając lub kopiując poniższy link:

https://view.genial.ly/5eb3efb9d4d59a0d61ff878a/presentation-jan-pawel-ii-przedszkole?fbclid=IwAR1O4pAfwGOlNxUr1HO0c3WAapXMCMa5bFtrOF5RkSWJIHjSorxjnYt73wA

2. Przesyłam link do piosenki o Św. Janie Pawle II i katechezy o Wniebowstąpieniu Pana Jezusa.

Natomiast w załączniku kolorowanki do wydruku: Święty Jan Paweł II i Wniebowstąpienie Pana Jezusa, które będziemy obchodzić w najbliższą niedzielę.

https://youtu.be/Z2VUDj8EoOI

https://view.genial.ly/5ebb01d2c2ecf10d6a54b7b0/guide-pan-jezus-wstepuje-do-nieba?fbclid=IwAR2JwGIMkx4RkST7k6VChGkYV0fHYBLOLeO8-b3cJD26ufKUK3X6PjyGexw

Pozdrawiam serdecznie i życzę opieki Maryi – Królowej Majowej

oraz Św. Jana Pawła II

Małgorzata Sklorz

 


Witam Was bardzo ciepło

w kolejnym tygodniu wiosny.

Poniedziałek 11.05.2020r.

Aktywność – zajęcia przyrodniczo – społeczne „Zwierzęta na wsi”

 • Budzenie ciekawości poznawczej

 • Przygotowanie do nauki czytania

 • Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej

1. Zachęcam do obejrzenia filmiku, proszę aby dziecko wyraźnie wypowiedziało nazwę każdego zwierzęcia.

https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1Iw&vl=pl

2. Rodzic prowadzi z dzieckiem rozmowę na temat wyglądu zwierząt, ich charakterystycznych cech, dziecko odpowiada na pytania ; ile nóg ma koń, ile nóg ma kaczka itp.

3. Zabawa ortofoniczna „Rozmowy zwierząt” – naśladowanie głosów np. muu, kwa, ko, itp.

4. „Co nam dają zwierzęta” – rozmowa na temat znaczenia zwierząt w życiu człowieka.

5. Wykonanie KP/19

Wtorek 12.05.2020r.

Aktywność – wspomaganie rozwoju mowy

 • Rozwijanie słuchu fonematycznego

 • Kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazów

 1. Zabawa polegająca na dzieleniu nazw zwierząt na sylaby: kro-wa, ba-ran, ko-gut itd.

 2. Podanie pierwszej sylaby a dziecko dopowiada resztę: kró —, ko –

 3. Rodzic podaje nazwę sylabami a dziecko całą: cie-la-czek, ow-ca, ko-gut,itd.

 4. Wykonaj zadanie w KP4/21

 ŚRODA 13.05.2020

Aktywność –  zajęcie przyrodniczo – społeczne

 • Poznanie pracy rolnika

 • Aktywizowanie aparatu mowy poprzez zabawy dźwiękonaśladowcze

 • Wyrabianie umiejętności kojarzenia wybranych zwierząt z ich odgłosami

 1. Proszę aby Rodzic przeczytał dziecku wiersz pt. „Na podwórku” Ewy Stadtmuller.

 2. Teraz dziecko odpowiada na kilka pytań dotyczących treści wiersza. Warto zwrócić uwagę na ciężką pracę rolnika.

 3. A teraz  zagadki „ O jakim zwierzęciu mówię?” – rodzic podaje jakieś cechy zewnętrzne wybranego zwierzęcia a dziecko odgaduje. Potem można odwrócić rolę.

 4. Zabawny wierszyk, który można wykorzystać do ćwiczeń ortofonicznych

„W zagrodzie”

      Piesek szczeka: hau, hau, hau

      Kotek miauczy: miau, miau, miau

      Kura gdacze: ko, ko, ko

      Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa

      Gąska gęga: gę, gę, gę

      Owca beczy: be, be, be

      Koza meczy: me, me, me

      Indor gulgocze: gul, gul, gul

      Krowa ryczy: mu, mu, mu

      Konik parska: prr, prr, prr

      Piesek warczy: wrr, wrr,wrr

Czwartek 14.05.2020r.

Aktywność – wspomaganie rozwoju mowy

 • Poznanie obrazu graficznego litery „K”

 • Rozwijanie słuchu fonematycznego

 • Kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazów

Rodzic czyta dziecku  opowiadanie

„Na podwórku”

Było sobie podwórko. Na tym podwórku stał kurnik, w którym mieszkały kury, kogut i kaczki. Obok była stajnia, w której mieszkał koń. Nieopodal stała obora, a w niej krowa.

Na podwórku obok płotu stała klatka, w której mieszkały króliki. Codziennie rano kogut wskakiwał na płot i piał: kuku-ryku! kuku-ryku! budząc wszystkich mieszkańców podwórka. Kury i kaczki w kurniku, konia w stajni i krowę w oborze. Tylko kot nie budził się na dźwięk koguciego piania. Wstawał wtedy kiedy miał na to ochotę. Bo kot jak wszystkie koty chodzi swoimi drogami.

 1. Dziecko odpowiada na pytania: np. kto mieszkał w kurniku,  w stajni itd. Dziecko wymienia nazwy zwierząt  z opowiadania.

 2. Teraz można te wyrazy podzielić na sylaby np.  ku-ry, kro-wa , koń,

 3. Na jaką głoskę zaczynają się te wyrazy?

 4. Oglądanie obrazu litery „K” w KP4/20  kolorowanie tej litery.

 5. „Rozsypanka literowa”   można wydrukować kilka różnych liter wielkich,  dziecko szuka wśród nich litery „K” i obrysowuje ją kołem.

G   B   R    K   O   T   Y   K   M   K   A   P   N   K

Piątek 15.05.2020r

Aktywność –  zabawy matematyczne

 • Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10

 • Utrwalanie znaków graficznych cyfr 1-9

 • Klasyfikowanie wg podanych cech

 1.Zabawa „Matematyczny Piotruś”

Rodzic trzyma kartoniki z cyferkami od 1-9 tak ja w grze w „Piotrusia” dziecko losuje   mówi jaką liczbę wylosowało  i wykonuje ćwiczenie , które wcześniej uzgodnił z rodzicem.

Przykład :  ćwiczenie – przysiady, losuje kartonik z cyfrą „4” i robi cztery przysiady.

Wylosowaną kartę odkłada na bok i losuje następną. Można wykonać inne ćwiczenie

(podskoki, pajaca, itp.).

2. Wykonaj ćwiczenie w KP4/18  oraz policz ile krów zwróconych jest w prawą stronę, a ile w lewą stronę.

3. Zwierzęta w zagrodzie”  – do tej zabawy potrzebne będą sylwety zwierząt wiejskich.

Posegreguj zwierzęta wg cechy: zwierzęta czteronożne i dwunożne.

4.Proponuję także zabawę ćwiczącą spostrzegawczość :   

https://mamotoja.pl/pub/gry_i_zabawy/lamiglowki/polacz_cienie_zwierzatka.pdf

Aktywności z Religii (dla dzieci uczęszczających)

Szczęść Boże!

Dla Kochanych Przedszkolaków przesyłam link do katechezy na miesiąc maj. Należy kliknąć w link lub go skopiować. Pod pierwszym linkiem znajduje się piosenka o Matce Bożej, a pod drugim prezentacja należy klikać w elementy, które się poruszają zgodnie ze strzałką.


https://www.youtube.com/watch?v=s3Ski-eVn64     

https://view.genial.ly/5ea423cdda73ac0d8be9acbf/social-action-nabozenstwo-majowe-przedszkole?fbclid=IwAR1IULOTcHIHLP5M79GFmzeAk8Z4QVtMNMDeNQSNbeDzWWmuJe73YV1pLTY

Pozdrawiam serdecznie i życzę opieki Matki Bożej na każdy dzień

Małgorzata Sklorz


 

Witam Was kochane Pszczółki w nowym miesiącu,

który nazywa się  _ _ _.

Oczywiście to miesiąc maj i pora roku wiosna.

To dla przypomnienia.

Propozycje zabaw i ćwiczeń w tym tygodniu

Poniedziałek 4.05.2020r.

Aktywność – zajęcia społeczne, kształtujące tożsamość narodową

 • Rodzicu pokaż dziecku mapę Polski, wskaż główne rzeki  Wisła, Odra oraz stolicę Polski, wyjaśnij co to znaczy „stolica”

 • Dziecko dzieli wyrazy: „Warszawa , stolica, Wisła, Odra” na sylaby

 • Przeczytaj legendę „O Warsie i Sawie”- proponuję legendę wg Wandy Chotomskiej

 • Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat treści wysłuchanej legendy

 • Wieczorem dziecko może samo opowiedzieć legendę swoimi słowami

Wtorek 5.05.2020r.

Aktywność – zajęcia plastyczne rozwijające zdolności manualne, przypomnienie i utrwalenie symboli narodowych.

 • Przypomnijmy sobie symbole narodowe – można odwołać się do filmu i obrazków prezentowanych w scenariuszu na głównej stronie w dniu 30.04

 • Zagadki słowne „Co to jest?” – rodzic opisuje flagę, godło i hymn Polski nie używając ich nazw, a dziecko próbuje odgadnąć

 • „Flaga Polski” – aby ją wykonać potrzebna będzie; biała kartka, czerwona kredka lub jeśli wolisz czerwona farba, patyczek i klej .

Środa 6.05.2020r.

Aktywność – ćwiczenia gimnastyczne

–  Marsz w miejscu przy rytmicznej muzyce

– „Pajacyki” podskoki z wymachem rąk

– „Koła małe, koła duże” – ręce w bok i rysowanie nimi

– „Pomnik” – przemieszczanie się na palcach w określonej przestrzeni na

hasło „Pomnik” dziecko staje nieruchomo w dowolnej pozycji kilka sekund

 • „Kto ma więcej siły” – rodzic z dzieckiem stoi w lekkim rozkroku przodem do siebie, opierając się o siebie dłońmi. Dziecko próbuje przepchnąć rodzica.

 • „Rowerek” – w siadzie podpartym dziecko opiera stopy o stopy rodzica i zgodnie wykonują ruchy nogami

Po wspólnych ćwiczeniach proponuję dziecku wykonanie zadania w KP4/15

Czwartek 7.05.2020r.

Aktywność – zajęcia matematyczne.

 • poznanie obrazu graficznego liczby 9

 • kształtowanie pojęcia liczby 9

 • doskonalenie umiejętności liczenia i porównywania liczebności

 • używanie liczebników porządkowych

 1. Wykonanie ćwiczenia w KP4 – oglądanie kształtu cyfry 9, wodzenie palcem po szablonie cyfry, rysowanie 9 prostokątów.

 2. „Guziki w kubeczku” – przeliczanie guzików w liczbie 9, układanie guzików w grupy o dowolnej liczbie np. 3 guziki i 6 guzików;   5 i 4;  3 i 3 i 3.  Po przeliczeniu zawsze wychodzi 9.

 3. Układanie guzików w szeregu i opisywanie np. jakiego koloru jest guzik czwarty, lub który z kolei jest guzik biały ( dziecko liczy i mówi np. siódmy). Guziki można zastąpić klockami, klamerkami itp.

 4. Wyklejanie szablonu cyfry 9 w karcie pracy.

Piątek 8.05.2020r.

Aktywność – plastyczna, tworzenie mandali

 • rozwijanie wyobraźni

 • doskonalenie umiejętności skupienia uwagi i koncentracji

Mandale to zamknięte w kole, powtarzające się w określonym rytmie rysunki lub układanki.

Mandala to symbol harmonii i doskonałości.

Zachęcam do tworzenia takich rysunków z dzieckiem.  Można ułożyć wzór z różnej wielkości zakrętek lub dowolnych elementów. W tym celu wycinamy koło z kartonu lub rysujemy na kartce. Ważne aby zaznaczyć dziecku środek koła. Kolejnym krokiem będzie układanie wzoru dookoła wyznaczonego środka wg wybranego rytmu.

Proponuję podejrzeć i zainspirować się mandalami dostępnymi tutaj:

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/mandala-ze-wzorem-w-serca

lub

http://bystredziecko.pl/mandala-kolorowanki-dla-dzieci/

Proponowane aktywności z Religii :

Szczegóły w linku poniżej:


Poniedziałek 27.04.2020

Kochane Pszczółki !

1. Ćwiczenia w mówieniu

Przypomnijmy sobie zajęcie, którego tematem był „Cyrk” .

Proszę opowiedz swoimi słowami co to jest „Cyrk”.

A czy znasz warzywo „cebula”, powiedz zdanie o tym warzywie.

2. Zabawy kształcące pamięć, koordynację wzrokowo- ruchową, sprawność manualną.

     Poznanie kształtu litery drukowanej „C”

 Przykłady:

·         Rodzic wymienia nazwy na głoskę c: cyrk, cebula, cukierek, odpowiedz co słyszysz na początku tych wyrazów

·         Rodzic pokazuje literę C wielką drukowaną. Poprowadź palcem po literze (KP 4/8), potem narysuj ja w powietrzu.

·         Pokoloruj sylwetę „C” kredkami lub wyklej kolorowym papierem.

·         Powiedz jakie znasz wyrazy zaczynające się na sylabę: „CE, CU, CY,

·         Narysuj te rzeczy na kartce lub pokoloruj rysunki w KP 4/8

·         Zrób komuś z domowników literkowy masażyk – „Jaka to litera” – pisz palcem na plecach znane ci litery

———————————

Wtorek 28.04 2020

1. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, rozwijanie spostrzegawczości, umiejętności przedstawiania emocji oraz zdolności manualnych.

Propozycje :

 • Wykonanie ćwiczenia – przyjrzyj się ilustracjom na wskazanych stronach KP 4/4 i 4/5 i wskaż miejsce gdzie chciałbyś pójść na wycieczkę uzasadnij dlaczego?

 • Powiedz kilka zdań na temat „Co możesz zrobić, aby świat był piękniejszy?

 • Wykonanie ćwiczenia w KP 4/5

———————————

Środa 29.04.2020

Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania.

Rozwijanie poczucia rytmu, rozwijanie pomysłowości i kreatywnej oceny otoczenia.

Ćwiczenia oddechowe.

Przypomnij sobie i powiedz jakie znasz instrumenty muzyczne, wymień kilka.

A czy pamiętasz w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk?

  Np. trąbka – dmuchanie w instrument,

pianino – uderzanie w klawisze,

gitara – uderzanie i szarpanie strun.

Przypomnij sobie na jakich instrumentach grałeś w przedszkolu.

W domu  możesz wykonać np. grzechotkę

Do umytej butelki plastikowej np. po soku wsyp ziarna fasoli lub grochy albo ryżu i grzechotka gotowa. Możesz wykorzystać ją do akompaniamentu

Inne proponowane zabawy:

 • „ Tropiciel głosów i dźwięków” –  szukaj przedmiotów w twoim otoczeniu, które wydają dźwięk np. pęk kluczy, czajnik z gotującą wodą. Na pewno znajdziesz jeszcze wiele innych przedmiotów

 • „Plastikowe organy” –  dmuchanie do pustej butelki pod odpowiednim kontem, poproś rodzica aby pokazał ci jak dmuchać (lekko, z wyczuciem ale jednostajnie)

„Jestem instrumentem” – można zagrać na samym sobie (klepanie w uda, klaskanie, tupanie. Zaśpiewaj piosenkę i zagraj na sobie.

Miłej zabawy!

———————————

Czwartek 30.04 2020r.

 Kształtowanie pojęcia liczby 8

Doskonalenie umiejętności liczenia

Doskonalenie umiejętności klasyfikowania

 • „Policz i powiedz ile?” – np. ile nóg ma stół, ile stoi krzeseł,

 • „Po osiem” – rodzic układa np. klocki , kredki, w liczbie osiem, a dziecko liczy te elementy. Pokazanie wyglądu cyfry 8

 • Wykonanie ćwiczenia w KP 4/3

 • „Kreślimy ósemki” – kreślenie w powietrzu, na podłodze

 • „Leniwe ósemki” – kreślenie prawą a potem lewą dłonią ósemki leżące

  Ćwiczenie rozpoczynamy lewą ręką – trzymamy kciuk na wysokości oka w linii środkowej ciała. Trzymamy głowę nieruchomo i rysujemy płynnym nieprzerwanym ruchem symbol nieskończoności, cały czas wodząc za palcem wzrokiem. Zaczynamy od środka w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara do góry, z tyłu i dookoła, potem zgodnie ze wskazówkami zegara do góry, z tyłu i z powrotem do środka. Prawą i lewą ręką kreślimy „8” po kilka razy. Łączymy kciuki tworząc X. Koncentrując wzrok na środku X śledzimy złączone kciuki wykonując leniwe ósemki.

 •  https://miastodzieci.pl/scenariusze/przygody-z-gloska/

  Miłej zabawy!

  ———————————

  Propozycje aktywności z  RELIGII

  ( dla dzieci uczęszczających)


 1. GRUPA 5 – LATKÓW
 2. ROK SZKOLNY 2018/2019
 3. Wychowawca: mgr Jolanta Skwarska
 4. Nauczyciel wspomagający: mgr Karina Gambka,
 5. Pomoc nauczyciela: Jolanta Goniwiecha, obecnie zastępstwo Justyna Jędrasik
 6. Dnia 19.03.2019r. grupy Pszczółki i Mądre Sowy wraz z paniami wybrały się do Częstochowy na Edukacyjny show pt. „Pszczółka Pola odkrywa sekrety ula”. Dzieci miały możliwość rozmowy z animowaną pszczółką , która wprowadziła ich w tajemniczy świat owadów, żyjących już w czasach dinozaurów. Czy wszystkie pszczoły mieszkają w ulach ? Jak powstaje miód ? Na czym polega zapylanie ? Czego ludzie nauczyli się od pszczół ? Jak pszczoły widzą świat i jak się porozumiewają między sobą ? Na te pytania i wiele innych przedszkolaki z pewnością uzyskały odpowiedzi i zaspokoiły swoją ciekawość.
 7. Robimy mydełka 05.03.2019r.
 8. Jesteśmy muzykami -tworzymy własne instrumenty (25.02.2019r.)
 9. WP_20190225_10_13_16_Pro
 10. WP_20190225_10_12_48_Pro
 11. WP_20190225_10_11_49_Pro
 12. Międzynarodowy Dzień Puzzli 29.01.2019r.
 13. Dnia 25 stycznia, dzieci z grupy Pszczółek wraz z Panią Jolą gościły swoje babcie i dziadków. Mimo zimowej scenerii występ dzieci z pewnością rozgrzał serduszka zaproszonych gości. Nie zabrakło wzruszających wierszy, piosenek no i oczywiście tańców, które uatrakcyjniły występ małych artystów.
 14. „Kreatywne zabawy patyczkami”
 15. Doczekaliśmy się zimy ;-).
 16. Ozdabianie pierników w 5-latkach.
 17. Wizyta Świętego Mikołaja.
 18. Dnia 27.11.2018r. grupa Pszczółki wraz z Panią Jolą i Panią Justyną wybrały się do Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu w celu uczestniczenia w warsztatach budowlanych. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądają narzędzia budowlane takie jak: kielnia, poziomica, miara. Widziały również jak powstaje zaprawa murarska i w jaki sposób buduje się ścianę z cegieł. Przedszkolaki przez chwilę wcieliły się również w „małych budowlańców” i zbudowały swoje domy według własnych projektów. Może kiedyś zamieszkamy w domach zbudowanych przez Państwa dzieci.
 19. ZAWÓD FOTOGRAF
 20. Dziś gościliśmy w naszej grupie 'Panią Fotograf”, która przybliżyła nam ten zawód.Poznaliśmy historię wynalezienia aparatu, dowiedzieliśmy się również czym są i  do czego służą: blenda, statyw, lampa, obiektyw. Dziękujemy mamie Amelki za pomoc w zorganizowaniu tego interesującego spotkania.
 21. IMG-20181119-WA0016 IMG-20181119-WA0023 IMG-20181119-WA0029 WP_20181119_09_21_01_Pro WP_20181119_09_22_55_Pro WP_20181119_09_31_56_Pro
 22. AKADEMIA Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
 23. WP_20181109_10_57_33_Pro WP_20181109_11_02_38_Pro WP_20181109_11_02_53_Pro WP_20181109_11_14_20_Pro
 24. Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego „Stefanówka” 26.09.2018r.
 25. IMG_20180926_125654 WP_20180926_12_32_23_Pro WP_20180926_11_19_25_Pro WP_20180926_10_50_12_Pro
 26. Dziękujemy chłopcom, którzy reprezentowali nasze przedszkole podczas Turnieju Piłkarskiego „Od przedszkola strzelam gola”
 27. IMG-20181013-WA0032     xi7yx4W-TRx7bnjR8KiivM6-d9z5mAHRVCZYsWbOH6QgL_nm71gIdI646qzFPNc1MSKhNHJcHEyW5Q=w1342-h594
 28. Jesienne zabawy na placu przedszkolnym, korzystamy z pięknej pogody
 29. WP_20181017_14_04_48_Pro    WP_20181017_14_05_30_Pro
 30. Eksperymentujemy z wodą i poznajemy jej właściwości
 31. WP_20181023_09_20_23_Pro    WP_20181023_09_21_02_Pro
 32. Wycieczka do Zakładu Krawieckiego, poznanie zawodu krawca
 33. WP_20181019_11_03_15_Pro   WP_20181019_11_06_01_Pro
 34. Zajęcia otwarte z rodzicami w oparciu o metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
 35. 2018-10-23 (19) 2018-10-23 (31) 2018-10-23 (34) 2018-10-23 (45) 2018-10-23 (57)
 36. Pamiętamy o naszych zmarłych
 37. WP_20181031_09_36_42_Pro WP_20181031_09_36_58_Pro WP_20181031_09_41_26_Pro
 38. GRUPA 5-4 LATKÓW
 39. ROK SZKOLNY 2017/2018
 40. Wychowawca – mgr Bożena Anioł
 41. Nauczyciel wspomagający – mgr Danuta Pasieka
 42. Woźna – Katarzyna Brącel
 43. „Jestem sobie pięciolatek (czterolatek), mała pszczółka to mój znaczek.
 44. Dobry humor zawsze mam, bo kolegów super mam!!!”

 1. „UFO” – praca przestrzenna
 2. 20180302_092954_resized 20180302_093002_resized 20180302_092944_resized 20180302_092923_resized 20180302_104056_resized 20180302_104247_resized 20180302_104138_resized 20180302_104206_resized 

 1. „KULKOWE SZALEŃSTWO”
 2. 20180302_114946_resized 20180302_115327_resized

 1. II miejsce Zosi w konkursie plastyczno – językowym – gratulacje!!!
 2. 20180105_091357 20180105_091623

 1. „PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”
 2. 20171108_090954_resized 20171108_091500_resized 20171108_093204_resized 20171108_093803_resized 20171108_094705_resized

 1. „PIES I KOT – NASI PRZYJACIELE” – praca plastyczna
 2. 20171024_093359_resized 20171024_093419_resized 20171024_093426_resized 20171024_093502_resized 20171024_103028_resized

 1. „JEDZIEMY SOBIE DO ….” – WSPÓLNA ZABAWA NA 102
 2. 20171023_131803_resized 20171023_131815_resized 20171023_131826_resized (1)

 1. „PYSZNE ŚNIADANKO”
 2. 20171020_083636_resized 20171020_083728_resized 20171020_083809_resized

 1. „JESTEŚMY MUZYKAMI”
 2. DSCN5135 DSCN5137 DSCN5136

 1. „SMACZNIE, ZDROWO, OWOCOWO”
 2. 20171006_100824_resized 20171006_093922_resized 20171006_101323_resized 20171006_094321_resized 20171006_101342_resized 20171006_094331_resized 20171006_104311_resized 20171006_104638_resized

 1. „GRZYBOBRANIE” – PRACA GRUPOWA
 2. 20170929_150618_resized

 1. „SPRZĄTAMY ŚWIAT”
 2. IMG-20171006-WA0001_resized (1) IMG-20171006-WA0000_resized IMG-20171006-WA0005_resized IMG-20171006-WA0009_resized IMG-20171006-WA0010_resized


 1. Rok szkolny 2016/2017
 2. Wychowawca – mgr Ewa Monkos
 3. Nauczyciel wspomagający – mgr Barbara Feliks 
 4. Woźna – Halina Dudek

 1. Rok szkolny 2015/2016
 2. Wychowawca – mgr Karina Gambka
 3. Nauczyciel wspomagający – mgr Barbara Feliks
 4. Woźna – Weronika Dudek

 1. DZIEŃ MAMY I TATY 2016r.
 2. dzień mamy i taty 001 dzień mamy i taty 004 dzień mamy i taty 005 dzień mamy i taty 007 dzień mamy i taty 011

 1. W INDIAŃSKIEJ WIOSCE
 2. 5   17   16   14   11
 3. 10   20160601_104944   20160601_103557   20160601_103418

 1. W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
 2. (17.05.2016R.)
 3. 20160517_092846   20160517_092936  20160517_100834  20160517_102029

 1. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WODY
 2. (22.03.2016R.)
 3.                              20160322_110857         20160322_111348          20160322_111232        
 4.                                                     20160322_110811         20160322_111323

 1.  JEMY ZDROWO – KOLOROWO
 2. ( 15.01.2016r.)
 3. 20160115_095350    20160115_095354    20160115_095404

 1. DZIEŃ BABCI I DZIADKA
 2. (14.01.2016r.)
 3. 20160112_133108      20160112_134109        20160112_134111      20160112_134924 20160112_134244       20160112_134937

 1. UBIERAMY CHOINKĘ
 2. 20151210_123943  20151210_124052  20151210_124123
 3. 20151210_125012  20151210_125014_Burst01
 4. 20151210_125037_Burst01

 1. SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
 2. 20151204_092558   20151204_093935
 3. 20151204_093939  20151204_093944
 4. 20151204_093948  20151204_094545
 5. 20151204_094551  20151204_094609
 6. 20151204_095535  20151204_095943
 7. 20151204_100109  20151204_100118
 8. 20151204_100243
 9. SPOTKANIE Z PANIĄ DENTYSTKĄ (30.10.2015R.)
 10. -udział w prezentacji multimedialnej
 11. 20151030_114919  20151030_114922
 12. 20151030_115048

 1.  „JESIENNIE, KOLOROWO I SPORTOWO” (27.10.2015r.)
 2. – zajęcia sportowe na powietrzu
 3. 20151027_110652  20151027_110701  20151027_111325
 4. 20151027_111834  20151027_111853  20151027_112338  20151027_112416

 1. „WARZYWNE INSPIRACJE” (02.10.2015r.)
 2. 20151002_101603  20151002_101530  20151002_101617  20151002_101648

 1. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 2. 20150921_091205  20150921_091154  20150918_102218  20150918_102256  20150918_102301

 1. ZAJĘCIA PLASTYCZNE (23.09.2015r.)
 2. „W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH – WIEM CO JEM!”
 3. 20150923_102200  20150923_102135  20150923_102118  20150923_102049  20150923_104959  20150923_120817

 1. Rok szkolny 2014/2015
 2. Wychowawca – mgr Urszula Czech
  Nauczyciel wspomagający – mgr Barbara Feliks, mgr Monika Kasior
  Woźna – Małgorzata Mendaluk
 3. Grupa Pracowite Pszczółki liczy 25 dzieci. Dla wszystkich 5-latków roozpoczął się ostatni rok pobytu w przedszkolu. Teraz, jak na duże dzieci przystało, mają salę na piętrze i nową nazwę grupy. „Pracowite Pszczółki”. Zobowiązuje to do solidnej pracy, by dobrze przygotować się do szkoły.
 4. Z okazji Dnia Przedszkolaka „Pracowite Pszczółki” z entuzjazmem wykonały logo swojej grupy.			
Skip to content