DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

Dzień Kolorowej Skarpetki- Dzień Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

Dziś w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Lublińcu obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem obchodów tego dnia, jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób borykających się z tą przypadłością.

Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim zmagają się osoby z Zespołem Downa.

Dlatego chcąc okazać solidarność osobom cierpiącym z powodu tej odmienności, Przedszkole Miejskie nr 8 w Lublińcu przyłączyło się do obchodów tego święta. Podczas zajęć dzieci poznały znaczenie słów takich, jak ” tolerancja” i „przyjaciel”, zaprojektowały własne skarpetki nie do pary, dzień upłynął przy wspólnych grach i zabawach, natomiast poznanie znaczenia pięknego i nieśmiertelnego hasła: „ wszyscy jesteśmy różni ale tak samo ważni”, uświadomiło nam wartość ludzkiego życia niezależnie od dzielących nas różnic.