Czyściochowe przedszkole – spotkanie 3

#zostańwdomu

Przypominamy, że dziś jest Dzień Solidarności Międzypokoleniowej i w związku z tym dniem przyłączyliśmy się do akcji serduszkowej.

Dokładne informacje znajdziecie tutaj: https://8.przedszkolalubliniec.pl/index.php/akcja-dziecieceserduszkasolidarnoscimiedzypokoleniowej/

Witajcie w środę przedszkolaki !

czyściochowe prezdszkole

Dzisiaj zajmiemy się tematem higieny

spotkamy się z naszymi czyściochowymi bohaterami.

Poznaliśmy już psa Łapsona, który uczył się dbać o higienę rąk,

świnkę Zakatarzynkę, która uczyła się dbać o właściwą higienę nosa

a dziś spotkacie kotka Pupika, który pozna zasady korzystania z toalety.

Może komuś temat wydaje się obrzydliwy lub nieważny,

ale zaraz dowiecie się jak ważne jest prawidłowe zachowanie w toalecie.

Na początek zadanie na rozgrzewkę znajdźcie ile różnic dzieli te dwa obrazki. Jeżeli nie macie drukarki w domu to je po prostu wymieńcie i wskażcie, a jeżeli posiadacie sprzęt to poproście rodziców o wydrukowanie karty:

znajdź różnice -> pobierz

łaz1

I jak udało się, ile odnaleźliście różnic ?!

Prawidłowa odpowiedź to 9 różnic

kotek pupik

Posłuchajcie jak zachowywał się w toalecie kotek Pupik

i komu się to nie spodobało….

Kot Pupik i Papierus Drugi

Kot Pupik wstał z toalety i podszedł do uchwytu na papier toaletowy. Szybkim ruchem zaczął odkręcać, odkręcać i odkręcać pokaźną część rolki. Papieru było tyle, że kot nie mógł go ani złożyć, ani użyć.

Pupik westchnął z rezygnacją. Wrzucił zmarnowany papier do muszli klozetowej… A ten jakby chciał żyć własnym życiem: zupełnie nie mieszcząc się w toalecie, zaczął się przemieszczać i formować… nagle oczom kota ukazała się dziwna postać z papieru.

— Mówią na mnie Papierus Drugi. Zbudziłeś mego ducha — uroczystym, tubalnym głosem rzekła postać.

Kot zachichotał zakłopotany. Co powiedzieć w takiej sytuacji, zwłaszcza gdy samemu stoi się z brudną pupą?

— Władcy świata pewnie sami nie wycierają pupy? — wypalił.

Ale Papierus jakby tylko czekał na te słowa.

— Patrz i ucz się — oświadczył z wielką pewnością siebie. — Oderwij trzy kawałki papieru. — Papierus podsunął Pupikowi swoją rękę, bo przecież sam składał się z papieru. Kot odmierzył trzy listki. — Jeden, dwa, trzy… — policzył.

— Dobrze. Teraz najważniejsze. Słuchasz mnie? — upewnił się Papierus, a Pupik pokiwał twierdząco głową.

— Od dołu do góry, nigdy nie wracasz!

— Dlaczego? — Zapytał kot.

— By odsuwać kupę od siebie! — prosto wytłumaczył Papierus Drugi.

Po minie Pupika było widać, że nad czymś się zastanawia, coś trawi.

— Wiem, moja ręka jest jak koparka, która odgarnia piasek?! — Wykrzyknął z zadowoleniem.

Papierus uśmiechnął się do Pupika.

— Tylko pamiętaj o czystym papierze, bo zamiast piasku jest…

— Kupniak. Hihihi — dokończył kot i podcierał sobie pupę aż kolejny kawałek papieru był już czysty. Kot spuścił wodę i zaczął się wygłupiać radośnie machając do Kupniaka w toalecie. — Papa — hihi — papa.

— Zamiast machać, lepiej umyj ręce. — zaproponował Papierus.

Wspólnie podeszli do umywalki. Pupik odkręcił wodę.

— Czy to kot czy to faraon, każdy robi kupę. Hihi.

— Ale nie każdy nasiąka wodą jak ja. — Papierus Drugi podniósł bezradnie, nasiąknięte wodą kończyny. — I tak powstał mokry papier toaletowy — zaśmiali się obaj.

Czy podobało wam się zachowanie kotka Pupika na początku? Dlaczego?

Czy waszym zdaniem ważne jest, aby umieć dobrze dbać o higienę w czasie korzystania z toalety ? Dlaczego ?

Ważne wnioski dotyczące korzystania z toalety są następujące:

1. Należy wrzucać do toalety tylko zabrudzone, małe kawałki papieru (maksymalnie 3 listki). W innym przypadku toaleta może się zapchać.

2. Należy spuścić wodę po każdym skorzystaniu z toalety.

3. Gdy toaleta ma dwa przycinki z mniejszą i większą ilością spuszczanej wody zastanów się, którego użyć, bo dobrze wiemy, że wody nie marnujemy!

4. Po skorzystaniu z toalety, zawsze myjemy ręce mydłem !

kotki

To jeszcze nie koniec.

Teraz macie niepowtarzalną okazję zamienić się w projektanta wnętrza,

czyli takiej osoby, która planuje i dekoruje np. pokoje.

Chciałbym, abyście wykonali piękny projekt łazienki.

Możecie użyć materiałów do pobrania zamieszczonych poniżej, a jeśli nie macie możliwości wydruku to wykorzystajcie gazetki reklamowe z sklepów budowlanych lub z artykułami dekoracyjnymi i z nich na zwykłej białej kartce stwórzcie piękną łazienkę.

Pamiętajcie, że w czasie pracy z nożyczkami trzeba uważać!

Zachęcam, aby do wykonania pracy użyć:

tak jak już wspominałam kolorowych gazetek reklamowych;

kolorowego papieru,

nożyczki, klej,

mazaków, kredek,

kawałków materiałów, kolorowej bibuły

lub tego co wam jeszcze wpadnie do głowy !

łaz2 łaz3

zaprojektuj łazienkę -> pobierz

Prosimy wasze zdjęcia  gotowych projektów łazienek przesłać  na maila przedszkola,

żebyście mogli pochwalić się jak dobrze sobie poradziliście 🙂

Wszystkie materiały, ilustracje oraz karty pracy pochodzą ze strony: https://czysciochowo.pl/materialy

Pamiętajcie o zerknięciu w zakładkę Grupy

i sprawdzeniu jakie aktywności na was tam czekają!

Kategorie: 2019/2020