Dzień Pielęgniarki

Dwunastego dnia maja obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki.

Co wiemy o pielęgniarce?

Oczywiście poza tym, że możemy spotkać ją w szpitalu?

Pielęgniarka to osoba, która opiekuje się pacjentami.

Jeśli akurat jest mężczyzną, to mówimy o nim pielęgniarz.

„Pielęgniarstwo”

Pielęgniarką lub pielęgniarzem może zostać ten,

Kto się lubi opiekować ludźmi cały dzień.

Kto potrafi z troski podać leki,

które przyniesiono ze szpitalnej apteki.

Kto potrafi pomóc pacjentowi się umyć i ubrać,

i pocieszyć, gdy któraś z osób jest smutna.

Bycie pielęgniarką lub pielęgniarzem to powołanie,

to codzienne odpowiedzialnych zadań wykonywanie.

wiersz Magdaleny Nowak Bliżej Przedszkola (Kalendarz na dobry rok 2020/21)

Jakie zadania mają pielęgniarki?

Nie ulega wątpliwości, że bez nich żaden szpital nie mógłby funkcjonować. Podają pacjentom leki, zakładają i zmieniają opatrunki, pobierają krew do badania, asystują przy operacjach. Pielęgniarki wykonują wiele badań, obserwują pacjentów i czuwają nad przebiegiem ich leczenia. To one informują lekarza o nieprawidłowościach. Cały czas stoją na straży chorych oddanych pod ich opiekę. Nazwa tego zawodu pochodzi od słowa pielęgnować, które oznacza opiekowanie się, doglądanie i dbanie o potrzeby.

Szanujmy pielęgniarki, jak i każdego pracownika opieki medycznej. To właśnie oni w takich ciężkich czasach, ja te które obecnie przeżywamy, czuwają nad naszym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni – stoją w pierwszym szeregu, starając się walczyć z epidemią koronawirusa. Jeśli znasz jakiegoś pracownika służby zdrowa, uśmiechnij się do niego, podziękuj za służbę dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.

Zadanie nr 1

Pielęgniarki, dbają o zdrowie pacjentów, sprawdźmy teraz czy Ty wiesz co jest zdrowe, a co nie.

Odpowiedz na pytania „prawda” lub „fałsz”

– odpowiednio długi i spokojny sen, jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

– codziennie trzeba pić dużo wody

– słodycze są dobre dla naszych zębów, zwłaszcza lizaki

– ćwiczenia i sport, jest dla nas równie ważne jak odpoczynek

– czipsami można zastąpić świeże warzywa i owoce

– słodkie napoje są dobre na ból gardła

– nie można zasłaniać ust w trakcie kaszlu, musimy pozwolić zarazkom uciec z naszego organizmu

Zadanie nr 2 – zabawa „moje serduszko”

Przyłóż swoją dłoń do serca. Spróbuj poczuć jego bicie. Następnie zrób kilka podskoków, pajacyków i przysiadów. Sprawdź teraz czy Twoje serce bije szybciej, czy też wolniej niż wcześniej. Badanie możesz powtórzyć na rodzeństwie lub na osobie dorosłej.

Zadanie nr 3 – praca plastyczna „czepek pielęgniarki”

Elementem stroju pielęgniarki, jest charakterystyczny czepek – specjalna czapka. Dziś spróbujemy wykonać taki samodzielnie.

96793765_2977298059012810_7863818332787441664_n

Potrzebne ci będą:

– nożyczki, ołówek i linijkę

– dwie białe kartki A4 (blok techniczny)

– czarna kartka lub czarny mazak

– klej lub zszywacz

Etapy wykonania czepka

1. Wycinamy dwa podłużne kawałki papieru – poproś osobę dorosłą aby przy pomocy linijki i ołówka narysowała linie, które pokażą Ci jak wycinać. UWAGA! Dzieci używają nożyczek tylko pod kontrolą dorosłych.

96840596_292991475029688_5962823171437494272_n

2. Sklej lub zszyj ze sobą końce wyciętych pasków papieru, tak aby powstała opaska pasowała na Twoją głowę. Jeśli używacie zszywacza, poproś rodzica o pomoc.

3. Drugą kartkę przecinamy na pół. Na środku jednej z nich namaluj czarny pasek lub przyklej taki wycięty z czarnego papieru.

96942314_557704441790159_115498113040384000_n

4. Pomalowany kawałek papieru przyklejamy (przyszywamy) do opaski.

96688547_571596563478494_7432542181056839680_n

5. Gratulacje! Twój czepek pielęgniarki jest gotowy. 🙂

Pamiętajcie, że w zakładce Grupy czekają

na was różne ciekawe aktywności!

Do jutra!

Kategorie: 2019/2020