DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA
„Największym odkryciem wszech czasów jest to, że człowiek może zmienić swoją przyszłość, zmieniając jedynie swoje nastawienie”.
Oprah Winfrey
2 lutego obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia. Pomysłodawczynią tego dnia jest amerykańska psycholog – KirstenHarrell, która zajmowała się badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jak dowiodła ona i inni badacze – optymiści są mniej narażeni na choroby serca, wylewy, depresję czy nowotwory, osiągają sukcesy życiowe, realizują swoje marzenia. Nasze nastawienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną, często nieświadomie. Pozytywnego myślenia zatem można się nauczyć. A dlaczego optymizm jest tak ważny? Ponieważ wpływa na nasze połączenia nerwowe w mózgu, pobudza wydzielanie się dobrych hormonów. Optymistyczne podejście daje możliwości spojrzenia na pewne rzeczy z innej perspektywy. Trzeba też sobie jasno powiedzieć, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu i szkoda naszego czasu…Oczywiście wymaga to od nas ciągłej pracy i zmiany sposobu myślenia. Światowy Dzień Pozytywnego Myślenia to okazja do zastanowienia się nad tym, jak wypracować w sobie umiejętność patrzenia na świat “przez różowe okulary”. Tym, od czego musimy zacząć, jest zdolność radzenia sobie ze stresem, jego eliminowanie, redukcja. Dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb – są osoby, na które najlepszy wpływ mają spotkania z rodziną, przyjaciółmi lub uprawianie sportu, spacery, taniec. Najważniejsze, by znaleźć to, co nam sprawia przyjemność, wywołuje uśmiech na twarzy, sprawia, że przyszłość rysuje się w jaśniejszych barwach.
Ogromne znaczenie ma tutaj również właściwe, zdrowe odżywianie oraz odpowiednia ilość snu. Regularne i zdrowe posiłki dadzą nam siłę i energię do działania, a jeśli będziemy wypoczęci, będziemy też bardziej odporni na stres (brak snu to także gorszy nastrój). Co jeszcze może nam pomóc w osiągnięciu szczęścia? Aktywność fizyczna – odpowiednia dawka ruchu sprawi, że będzie wydzielany hormon szczęścia, czyli endorfiny. Może warto więc zacząć wprowadzać dobre nawyki podczas obchodów Dnia Pozytywnego Myślenia?