Żyjemy na Śląsku

Śląsk jest najbogatszym etnograficznie regionem Polski. Bogactwo strojów, ciekawe obrzędy, smaczna kuchnia i odmienna gwara czynią Śląsk wyjątkowym regionem naszego kraju. Śląsk słynie nie tylko z kopalni węgla, można też określić go jako „kopalnie folkloru”. Nie da się ukryć, że to kuchnia śląska miała największy wpływ na kształt obecnej kuchni polskiej. Praca górników była ciężka, dlatego też musieli jeść dania kaloryczne i sycące, z tego też powodu kuchnia śląska bogata jest w dania mięsne i potrawy z ziemniaków. Najbardziej znaną potrawą są kluski śląskie oraz rolady z modrą kapustą. Kuchnia śląska to również różnego rodzaju pieczenie, kotlety i klopsiki oraz placki i zapiekanki ziemniaczane. Przedszkolaki miały okazję przygotować i skosztować znanej zupy śląskiej – wodzionki. Mamy nadzieję, że wakacje spędzone w naszym przedszkolu będą miłym wspomnieniem dla wszystkich dzieci.

Kategorie: 2017/2018