Dzień Praw Zwierząt

#zostańwdomu

Prawa zwierząt!

Wszyscy mamy swoje prawa, które powinny być przestrzegane.

„Mieć prawo” oznacza swobodę w robieniu czegoś. Prawa mają zarówno dorośli, jak i dzieci. Istnieje nawet specjalny dokument nazywany Konwencją Praw Dziecka. Zgodnie z nim wszystkie dzieci mają prawo m.in. do szacunku, opieki, spokojnego rozwoju i co najważniejsze do zabawy.

Prawa mają również zwierzęta. 22 maja obchodzimy właśnie Dzień Praw Zwierząt. Najważniejsze z nich to: prawo do życia bez cierpienia, rozwoju w właściwych warunkach i szacunku.

A co to oznacza dla nas?

Naszym obowiązkiem jest o zwierzęta dbać i nie robić im krzywdy.  Każdy z nas musi szanować prawa zwierząt.

Także ty, twoja rodzina, czy nauczyciele w przedszkolu.

Dbać o prawa czworonogów można nawet w naszych domach, np.:

zwierzęta trzeba karmić i dbać aby zawsze miały świeżą wodę;

– jeśli zwierzę tego potrzebuje, należy mu zapewnić rozrywkę, czyli się z nim bawić;

– nigdy nie wolno zwierząt bić, ani robić innej krzywdy;

– gdy zachorują, naszym obowiązkiem jest zabrać je do weterynarza;

– nie trzymaj psa na łańcuchu;

– nie przeszkadzajmy ptakom w okresie wychowywania młodych, zwłaszcza gdy te uczą się latać;

– nie dokarmiaj ptaków chlebem i resztkami ze stołu, psu nie dawaj kości, a kotu mleka. Nieodpowiednie karmienie może doprowadzić do choroby;

– nie chodź do cyrku, w którym występują zwierzęta – nauka sztuczek często wiąże się z biciem.

A teraz przejdźmy do zabawy 🙂

1. Przypomnij sobie jakie zwierzęta widziałaś/ wiedziałeś w ostatnim tygodniu?

2. W jakie zwierze chciałabyś/ chciałbyś się zamienić……….. dlaczego?

3. Co by było gdybyś rano obudziła/obudził się np. królikiem/ krokodylem/ motylem

4. Naszykuj farby plakatowe i kolorowe kartki. Pomaluj dłoń, stopę lub palec wybranym kolorem farby, a następnie odbij na kartce papieru. Pozostaw do wyschnięcia. Zastanów się jakie zwierzęta mogą kryć się w Twoich odciskach. Weź kredki lub mazaki i wydobądź zwierzęta z obrazków. Dorysuj im to czego im brakuje:

• oczy

• nos

• uszy

• cętki, paski, kropki

• ogon

Powodzenia!

Przykładowa praca:

pakiet-10-04-Światowy-Dzień-Zwierząt3

5. Za sprawą magicznej różdżki zwierzęta połączyły się z sobą.

Narysuj połączenie:

• słonia z myszą

• psa z rybą

1. Przyjrzyj się ilustracjom. Czy Twoim zdaniem tak bardzo różnimy się od zwierząt? Opowiedz co zaobserwowałeś i co czujesz patrząc na zdjęcia.

pakiet-10-04-Światowy-Dzień-Zwierząt151 pakiet-10-04-Światowy-Dzień-Zwierząt141

Źródło: www.ekokalendarz.pl

Zobaczcie co na Was czeka w zakładce Grupy!

Do poniedziałku !

Kategorie: 2019/2020