DZIEŃ MLEKA

#zostańwdomu

Witajcie przedszkolaki!

Rozpoczynamy nowy tydzień!

Dziś obchodzimy DZIEŃ MLEKA!

r1

(źródło: czasdzieci.pl)

Skąd się bierze mleko?

Mleko znane jest od tysiącleci jako bardzo wartościowy produkt spożywczy. Od chwili, gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia, mleko zwierząt domowych stało się dla niego bardzo ważnym pokarmem. Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym przez człowieka jest mleko krowie.

r2

Mleko jest najlepszym źródłem wapnia, który pomaga w prawidłowy sposób budować kości. Bogate jest również w składniki mineralne, witaminy D i A oraz z grupy B. Zaopatruje nasz organizm w białko – podstawowy budulec naszych komórek i tkanek, a także w węglowodany, dostarczające nam energii każdego dnia.

Wapń – mocne i zdrowe kości oraz zęby

Białko – podstawowy budulec organizmu

Witamina A – dobry wzrok

Witamina B2 – piękna i zdrowa skóra

Witamina D – razem z wapniem budują mocne kości

Nie można zapomnieć również o tym, że nie każdy może pić mleko z powodu alergii – uczulenia i dlatego ten ważny składnik można zastąpić mlekiem roślinnym – sojowym.

Skoro już wiecie, jak ważne jest mleko to posłuchajcie wiersza o przetworach mlecznych:

Wiersz pt. „Przetwory z mleka”

Na zakupy wyruszamy,
dużą torbę zabieramy.
Trzeba kupić serek biały
i ser żółty w dziury cały.

Smaczny jogurt waniliowy,
naturalny, truskawkowy.
I koniecznie też maślankę,
ser topiony i śmietankę.

Różne są przetwory z mleka,
zatem niechaj nikt nie zwleka.
Dnia każdego – to zasada
coś z nabiału niechaj zjada.

Autor: Bożena Forma

A Wy? Które przetwory mleczne lubicie najbardziej?

Spróbujcie odszukać ich w swoim domu!

r3

(źródło: przedszkolankowo.pl)

Zapraszam Was do poeksperymentowania!

EKSPERYMENT „WIR MLECZNY”

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy: mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń, patyczki higieniczne, zakraplacz lub łyżeczka, duży talerz.

r4

Na duży talerz wlewamy mleko, a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze.

r5

r6

Gdy na mleku zbierze się już tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Jeśli eksperyment się uda barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworzą wspaniałe, barwne widowisko.

r7

r8

Komu się udało?

Na zakończenie – dla chętnych:

r9

karta pracy -> pobierz

Sprawdźcie jakie aktywności przygotowane są dla Was w zakładce Grupy!

Dziękuję za wspólną zabawę i do zobaczenia jutro!

Kategorie: 2019/2020