Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

a1

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek składamy wszystkim

Koleżankom i Kolegom bibliotekarzom

serdeczne życzenia radości oraz sukcesów

i satysfakcji z wykonywanego zawodu.

Drogie przedszkolaki, może dla przypomnienia powtórzymy sobie czym różni się biblioteka od księgarni, bo w obu tych miejscach znajduje się dużo pięknych, kolorowych książek.

Biblioteka jest to miejsce gdzie gromadzone są książki, czasopisma, które możecie wypożyczyć na jakiś czas a po przeczytaniu trzeba je oddać w określonym terminie.

Księgarnia jest to również miejsce gdzie znajduje się wiele książek, ale żeby je przeczytać musicie je najpierw kupić i po przeczytaniu nie musicie ich oddawać bo są już waszą własnością.

A teraz posłuchajcie dlaczego tak ważne jest aby odwiedzać oba te miejsca

Wyobraźcie sobie, że nie wszystkie biblioteki wyglądają tak jak te, które znacie i do których mam nadzieję często chodzicie.

Biblioteki w niektórych krajach są mobilne ( tzw.ruchome), aby mogły dotrzeć do najmniejszych  miejscowości na całym świecie. Wyglądają one np. tak 🙂

a2

A teraz  spróbujcie przy pomocy Waszych rodziców odgadnąć z jaką bajką kojarzą Wam się te słowa:

• kawałek drewna – Pinokio

• pantofelek – Kopciuszek

• groch – Królewna na ziarnku grochu

• pióropusz lub szop Miko – Pocahontas

• zapałki – Dziewczynka z zapałkami

• czerwona czapeczka lub koszyczek – Czerwony Kapturek

• jabłko i krasnale – Królewna Śnieżka

• łabędź – Brzydkie kaczątko

• łyżwy lub sanki – Królowa Śniegu

• muszla – Mała syrenka

• garnczek z miodem – Kubuś Puchatek

• kaczka – Kaczka dziwaczka

• czerwone buty lub fajka – Kot w butach

• miotła lub piernik – Jaś i Małgosia

• dalmatyńczyk – 101 dalmatyńczyków

• igła z nitką – Szewczyk Dratewka

• Gargamel – Smerfy

Na pewno doskonale sobie poradziliście!!

Macie ochotę na więcej zabawy z książką? Jeśli tak to zapraszam!

Chciałabym żebyście spróbowali pobawić się w domową bibliotekę!!!

Do tej zabawy jak na pewno się domyślacie będą potrzebne książki no i napis BIBLIOTEKA, ale chciałabym żebyście rozwinęli swoją wyobraźnie i spróbowali przygotować ten napis w jakiś wyjątkowy sposób.

Poniżej podaję Wam kilka pomysłów z czego możecie wykonać napis: z guzików, ziaren fasoli, flamastrów, plastikowych zakrętek itp. (w niektórych przypadkach będzie potrzebny mocny klej) 🙂

WhatsApp Image 2020-05-04 at 18.53.25

WhatsApp Image 2020-05-04 at 18.53.24(1)

WhatsApp Image 2020-05-04 at 18.53.24(2)

Gdy napis będzie już gotowy, umieście go w jakimś widocznym miejscu a niedaleko poukładajcie książki w dowolny przez Was sposób. Biblioteka gotowa? No to teraz zaproście Waszych rodziców lub rodzeństwo do zabawy w wypożyczanie książek.

WhatsApp Image 2020-05-04 at 18.53.24

Starsze przedszkolaki mogą spróbować stworzyć jeszcze karty biblioteczne dla swoich czytelników np. taką:

WhatsApp Image 2020-05-04 at 18.53.23

A dla młodszych przedszkolaków proponuję kolorowankę, którą też możecie umieścić w Waszej domowej bibliotece żeby zaprosić czytelników do odwiedzenia tego miejsca.

a3kolorowanka – pobierz

Kochane przedszkolaki!! chciałabym Was zachęcić do czytania książek (bajek), bo to naprawdę wspaniała umiejętność.

Jeżeli jeszcze nie potraficie sami to na pewno Wasi wspaniali rodzice Wam w tym pomogą. Poniżej znajdziecie piramidy czytelnicze i cegiełki. Wasze zadanie polega na tym aby po każdej przeczytanej przez Was (lub przez waszych rodziców) bajce, wkleić jedną z cegiełek. Życzę wam aby Wasze piramidki jak najszybciej wypełniły się cegiełki.  Jeżeli nie macie żółtej kartki do wydrukowania cegiełek, można oczywiście zrobić łatwiejszą wersje i po prostu kolorować na żółto poszczególne cegiełki.

a4

Elementy można pobrać tutaj:

Nie zapomnijcie, żeby zajrzeć w aktywności, które czekają na waszych Grupach!

POWODZENIA I DO USŁYSZENIA W PONIEDZIAŁEK!!!

Kategorie: 2019/2020