Barbórka – to tradycyjne polskie święto górnicze obchodzone 4 grudnia. Z tej okazji nauczycielki przygotowały pokaz strojów śląskich i stroju górnika oraz teatrzyk kukiełkowy pt., ,Śląska rodzina – zapomniane tradycje”. Teatrzyk przybliżył dzieciom tradycje i obrzędy dawnego Śląska. Przedszkolaki poznały górnika Karlika – ciężko pracującego na kopalni i jego żonę – Maryjkę pracującą w domu, która przygotowała niedzielny śląski obiad dla całej rodziny. Teatrzyk dał dzieciom rzeczywisty obraz dawnej śląskiej rodziny. Maryjka kulała kluski na śląski obiad, a Karlik zapoznał dzieci z śląską gwarą. Na koniec spotkania dzieci zatańczyły z Karlikiem i Maryjką do śląskiej piosenki pt. ,,Poszła Karolinka do Gogolina” oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Był to również dzień pełen wrażeń kulinarnych, gdyż w jadłospisie przedszkolaków znalazły się potrawy śląskie.

Kategorie: 2020/2021