Detektyw do spraw emocji

Zajęcia Detektyw do spraw emocji zostały przeprowadzone w ramach programu rozwijającego kompetencje społeczne Opowiem Ci, co czuję. Ich celem było wspieranie dzieci w rozumieniu i nazywaniu emocji oraz rozwijaniu umiejętności rozpoznawania uczuć – zarówno własnych, jak i innych osób. Podczas zajęć dzieci wcieliły się w rolę detektywów do spraw emocji, którzy niczym prawdziwi badacze odkrywali tajemnice ludzkich uczuć. Wspólnie zastanawiali się, skąd biorą się emocje, jak można je zauważyć w ciele, myślach i zachowaniu, oraz dlaczego tak ważne jest, by o nich rozmawiać. Dzieci przekonały się, że emocje nie są ani dobre, ani złe, wszystkie mają znaczenie i niosą ważne informacje o naszych potrzebach, przeżyciach i relacjach z innymi.
W trakcie spotkania uczestnicy pracowali metodami twórczej ekspresji i zabawy. Stworzyli własną beczkę emocji, w której umieszczali swoje uczucia i myśli, wykonali magiczną zdrapkę, pod której czarną powierzchnią kryły się kolorowe barwy emocji, a także rozmawiali o tym, jak każdy z nas może w wyjątkowy sposób przeżywać to samo uczucie. Zajęcia sprzyjały otwartości, empatii i refleksji nad sobą. Dzieci z dużym zaangażowaniem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i emocjami. Wspólnie odkrywały, że uczucia towarzyszą nam każdego dnia – czasem są radosne i lekkie, a czasem trudne i burzliwe, ale wszystkie są potrzebne i warto się im przyglądać.
Mali detektywi dowiedli, że w świecie emocji potrafią poruszać się coraz pewniej i z większym zrozumieniem – zarówno dla siebie, jak i dla innych.