MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIESŁYSZĄCYCH

Międzynarodowy Dzień Głuchych lub Międzynarodowy Dzień Niesłyszących – święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września, ustanowione zostało w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. W roku 2021 Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego obchodzimy
26 września. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają. Organizacje i społeczności zrzeszające osoby niesłyszące zachęcane są do organizowania rozmaitych akcji budujących zrozumienie i poczucie solidarności oraz promujące równouprawnienie. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, zaś co szóste dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem. Ogromnym problemem jest również edukacja dzieci niesłyszących i ich przygotowanie do dorosłego życia.

W tym szczególnym dniu grupa „Smerfy” wraz z Przedszkolem Miejskim
nr 8 w Lublińcu solidaryzuje się z osobami niesłyszącymi, poprzez nagranie krótkiego pozdrowienia przekazanego w języku migowym. Smerfy bardzo chętnie i systematycznie poznają podstawowe zwroty,
co usprawnia umiejętności komunikacyjne, otwiera na odmienność oraz uczy szacunku i tolerancji.